V ľadových čajoch našli málo čaju, veľa cukru

3-fecb375fc36379c64551f962a9eb8760284fdc84

Niektoré ľadové čaje, ktoré sa predávajú na českom a slovenskom trhu obsahujú len malé množstvo čajového extraktu, iné dokonca žiadny. Chuť čaju výrobcovia v mnohých prípadoch nahrádzajú cukrom alebo umelými sladidlami.

Ukázali to výsledky laboratórnych skúšok 21 čiernych a zelených ľadových čajov s príchuťou citrónu či limetky, ktoré urobila redakcia časopisu dTest. Podľa nich takmer polovica testovaných nápojov s označením ľadový čaj, neobsahuje žiadne látky typické pre čaj, alebo ich obsahuje len v stopovom množstve.

„Výsledky testu svedčia o snahe výrobcov čaj maximálne nariediť. V prípade čiernych čajov sme ani v tých najkoncentrovanejších neobjavili viac zložiek charakteristických pre čaj, než koľko by zodpovedalo jednej porcii čaju zaliatej litrom vody“, komentoval výsledky vedúci redakcie časopisu dTest Daniel Pavlis.

Snažia sa ich nariediť

Len jeden z vyše dvoch desiatok testovaných čajov obsahoval podľa Pavlisa viac čajového nálevu ako vody. Išlo o zelený čaj Rauch Nativa Green Tea Lemon.

Z látok, ktoré musia výrobky označené ako čaj obsahovať, našli laboratóriá kofeín aj v najhorších testovaných výrobkoch, ale v stopovej koncentrácii jedného miligramu v litri. To je teda podľa dTestu stonásobne menej, ako v bežnom čajovom náleve.

Keďže sa dá kofeín pridať do nápojov aj synteticky, kľúčová bola pre test prítomnosť theobromínu. “Ten v štyroch prípadoch nenašli vôbec, v ďalších boli hodnoty kofeínu aj theobromínu extrémne nízke, ” tvrdí Pavlis.

Test ukázal, že čajový extrakt vo viacerých výrobkoch nahrádza cukor či umelé sladidlá s citrusovou príchuťou. Testované čaje obsahovali podľa Pavlisa v priemere 64 gramov cukru v litri, teda viac ako 12 päťgramových kociek, čo je takmer dve a pol kocky cukru na šálku.

Zle dopadli čaje reťazcov

V teste podľa Pavlisa skončili najhoršie ľadové čaje obchodných reťazcov Kaufland, Spar, Tesco a Albert. Najhoršie hodnotenie im redakcia na základe laboratórnych skúšok pridelila aj v kategórii čiernych aj zelených čajov.

„Ceny ľadových čajov sa zdajú byť nízke, kým si neuvedomíte, že namiesto čaju platíte za vodu s cukrom či sladidlami,“ povedal Pavlis.

Redakcia dTest spočítala, koľko stojí liter hypotetického čaju vo fľaši nápoja s názvom ľadový čaj. „Liter čajového nálevu nariedeného v najlacnejšom testovanom výrobku Tesco Ice Tea Green Tea + Citrus by vyšiel na 1063 českých korún,“ dodal Pavlis s tým, že šálka čaju z vrecúška vyjde na niekoľko halierov až pár korún.

Obaly môžu zavádzať

Previerka ľadových čajov ukázala, že na informácie uvedené na ich obaloch sa nedá úplne spoľahnúť. Tri výrobky nemali podľa Pavlisa uvedený podiel čajového extraktu, aj keď by mali takúto informáciu uviesť.

Obaly niektorých ďalších výrobkov potvrdili, že nemusia byť pravdivé. Niektorí výrobcovia deklarovali taký nízky obsah čajového extraktu, že sa nedal overiť. To bol napríklad prípad čaju San Terra IceTea Lemon z Kauflandu.

“Čierny čaj Pfanner Ice Tea Lemon-Lime naopak sľubuje 90 percent čaju, čo zodpovedá 0,9% obsahu čajového extraktu. Podľa merania však obsahuje len 0,4% čajového extraktu, teda menej ako polovicu,” dodal Pavlis.

Väčším než reálnym množstvom extraktu sa chváli podľa dTestu aj čierny čaj Tesco Ice Tea Lemon a zelený čaj Aquila Tea.m zelený čaj so šťavou z citrónu.

Čítajte viac: http://ekonomika.sme.sk/c/7318790/v-ladovych-cajoch-nasli-malo-caju-vela-cukru.html#ixzz39XB165M1

Zdroj: sme.sk

Foto: sme.sk