Hmotnosť nie je podstatná

Naozaj, pri chudnutí je oveľa dôležitejší obvod pásu, nie „zhodené kilá“. Jednoducho povedané, ak to čo robíte, robíte správne, malo by to byť vidieť „na gatiach“.

Spomeniem konkrétneho pacienta, u ktorého polovicu nadhmotnosti tvorí svalová hmota, polovicu tuk. Ako bude vyzerať jeho liečba? Samozrejme, chceme zachovať jeho aktívnu svalovú hmotu a zároveň dozerať na to, aby postupne klesali jeho tukové zásoby.  Je to bývalý hádzanár, vrcholový športovec, taký chlap ako hora, vysoký a mohutný, ktorý síce prišiel so 60 kg nadváhy a BMI 43, zistili sme však, že ešte stále má aj množstvo svalovej hmoty.  Po polročnej liečbe klesol jeho nadbytočný tuk zo 49 na 41 kg, pričom svalová hmotnosť ostala zachovaná. To je príklad liečby obezity u človeka, ktorého „bunky si pamätajú, že kedysi športovali“.

article_photo

Takýchto pacientov nie je málo. Sú to hlavne tí, ktorí sa dosiaľ, niekedy celé roky, sústreďovali len na to, aby si liečili číslo na váhe. Každé ráno sa postavili na váhu a boli spokojní, keď ručička váh ukázala na nižšie čísielko. Však tak robíte aj vy? Lenže to číslo môže ísť dole napríklad aj preto, lebo ste práve vypili čaj s močopudnými účinkami a vďaka tomu máte v sebe o liter vody menej. A keď ste sa zbavili jedného litra vody, máte hneď akoby o jeden kilogram hmotnosti menej. To je jedna možnosť. Keď ľudia liečia len číslo na váhe – a to je gro pacientov, ktorí potom prichádzajú k nám znechutení predchádzajúcimi neúspešnými pokusmi schudnúť – v takých prípadoch väčšinou klesá svalová aj tuková hmota proporcionálne. Istotne, redukujete aj tuk, niekedy sa vám dokonca podarí dosiahnuť, že z toho, čo ste zredukovali, je 70% tuku a „iba“ 30% svalov, ale prišli ste o dosť veľa svalovej hmoty. Zbytočne, lebo liečbou podľa komplexného manažmentu obezity sa dá reálne dosiahnuť, že 98 % z vášho úbytku bude tvoriť iba váš zásobný tuk. A to je dôležité. Pretože keď redukujete, hoci proporcionálne, tuk aj svaly, zákonite sa jedného dňa dostanete do pásma, keď ešte stále budete mať nadváhu, ale už nebudete mať dosť aktívnej svalovej hmoty na to, aby ste sa vedeli hýbať. Takže u pacientov, ktorých nám vstupná diagnostika ukáže, že väčšinu ich nadváhy tvorí tuk, je veľmi dôležité ustrážiť, aby ich aktívna svalová hmota ostala na pôvodnej hodnote, v lepšom prípade aj pribúdala, a redukovali sme iba zásoby nadbytočného tuku. To znamená, že nás nebude trápiť, ak sa pri pravidelnej kontrole ukáže, že hmotnosť pacienta sa za posledný mesiac nezmenila. On síce nemusel schudnúť ani gram, váha ukáže rovnaký počet kilogramov, ale my podľa diagnostiky zloženia organizmu zistíme, že nabral kilogram aktívnej svalovej hmotnosti a má o liter vody viac ako mal minule, takže v skutočnosti schudol dva kilogramy tuku. A to je dobrá odpoveď na liečbu. Ideálny  priemerný úbytok našich pacientov je 2,0 kg mesačne. Pri takomto tempe dosahujú základný cieľ, ktorým je redukcia 10 % hmotnosti, za 3 – 6 mesiacov liečby.

Záver

Znovu opakujem, aj keď to pacientov väčšinou spočiatku prekvapuje: hmotnosť nie je podstatná, podstatné je zbaviť sa nadbytočného tuku a uchovať svalovú hmotnosť. Niektorí pacienti to zoberú hneď, niektorí sú zaskočení, protestujú, pretože oni prišli, aby mali čo najrýchlejšie menej kíl, hlavne menej kíl… Tak im hovorím, aby neboli fixovaní na hmotnosť, veď stačí ak si dajú tabletku proti bolesti hlavy, ku ktorej patrí retenčný účinok a to im hneď urobí dve kilá hore, ako keby pribrali. A oni bude zbytočne nešťastní. Istotne, ak znížite tuk a zmeníte časť z neho na svaly, aj ručička na váhe potom „dobehne“. Ešte skôr  aj tak sami zistíte, že sa ľahšie vmestíte do šiat a bez problémov zapnete gombík na nohaviciach.

Autor: Ivan Majerčák

Zdroj: sme.sk

Foto: sme.sk