Milý slovenský pacient, spamätaj sa!

3-fecb375fc36379c64551f962a9eb8760284fdc84

Veľa sa už popísalo o stave súčasného slovenského zdravotníctva. Ako sa správajú lekári a sestričky, v akom stave sú slovenské nemocnice. Čo však charakterizuje typického slovenského pacienta?

Akými chorobami najčastejšie trpí dnešný slovenský pacient?

Podľa štatistického zisťovania EHIS 2014, z ktorého tento článok čerpá faktografické údaje, sa dozvedáme nasledujúce fakty: U detí a u mladých ľudí v súčasnosti drasticky stúpa počet alergií a psychických chorôb. Pacient v strednom alebo vyššom veku najčastejšie trpí na kardiovaskulárne, gastroenterologické alebo nádorové ochorenia. Hoci kardiovaskulárne ochorenia na Slovensku v počte chorôb vedú, každý tretí pacient je fajčiar a každý štvrtý má vysoký krvný tlak. Vo všetkých vekových kategóriách stúpa výskyt ochorení pohybového aparátu, najviac postihnutými časťami tela sú chrbtica a krk. Chronické ochorenia alebo zdravotné problémy trápia každého druhého obyvateľa SR.

Alarmujúco vysoký je však stav užívania liekov. V roku 2014 spotrebovali slovenskí pacienti neuveriteľných 83,7 mil. balení liekov na lekársky predpis a 35,6 mil. balení voľnopredajných liekov. Slováci v spomínanom roku najviac užívali liek Paralen 500, z ktorého spotrebovali až 1,5 milióna balení. Tieto fakty upozorňujú na vážne problémy. Nadužívanie voľnopredajných liekov súvisí s pracovným vyťažením mladšej generácie, ktorá takto provizórne rieši akútne chorobné stavy. Pacienti vo vyššom veku sú viac náchylní na závažnejšie choroby, vyžadujúce cielenú medikamentóznu liečbu zo strany lekára.

Aký je prístup slovenského pacienta k prevencii ochorení?

Z pohľadu prevencie Slováci najlepšie využívajú preventívne služby v súvislosti s meraním krvného tlaku (pravidelne ho podstupuje 62,6 % populácie). S nevyužitím preventívnych služieb za účelom zisťovania hladiny cholesterolu a hladiny cukru v krvi sme boli na tom horšie. Preventívne meranie hladiny cholesterolu v krvi nikdy neabsolvoval približne každý dvanásty pacient a meraniu hladiny cukru v krvi sa vo svojom živote vyhol každý desiaty občan Slovenska.

Väčšina pacientov nevie, čo zahŕňa preventívna lekárska prehliadka, ani čo sa v rámci nej vyšetruje. Hoci by na to mal každý dbať, málokto vie, aké sú normálne hladiny glukózy a cholesterolu v krvi.

Akými ovplyvniteľnými faktormi môže slovenský pacient zlepšiť svoj zdravotný stav?

Nedozviete sa od mňa nič prevratné, sú to nasledujúce faktory: zvýšenie konzumácie ovocia a zeleniny, obmedzenie fajčenia a obmedzenie konzumácie alkoholu. Čo sa týka konzumácie ovocia, je zarážajúce, že iba polovica Slovákov v roku 2014 ho konzumovala každodenne. Ešte horšie je na tom zelenina – každý deň malo zeleninu a zeleninový šalát v jedálničku iba 44,0 % obyvateľov Slovenska. Podiel fajčiacich pacientov na Slovensku je takmer 23 %. K príležitostnému fajčeniu sa v prieskume priznal takmer každý pätnásty občan Slovenska! Viac ako 1/6 slovenskej populácie je denne vystavená tabakovému dymu v uzavretých priestoroch. Hoci aj mierne pitie alkoholu nesie so sebou zvýšené nebezpečenstvo pre náš organizmus a riziko rozvoja závislosti, každý alebo takmer každý deň pilo alkoholický nápoj akéhokoľvek druhu  4,2 % Slovákov.

Čo teda slovenskému pacientovi odkázať na záver?

My Slováci sme už raz takí: zeleninu zo záhradky hodíme akurát tak do nedeľného slepačieho vývaru a o dve hodiny zo všetkých vitamínov nezostane nič. Z rajčín a paprík spravíme lečo, uhorky pozavárame. Ovocie dáme do bublaniny a hojne posypeme cukrom. Zo zvyšku urobíme kompóty. Nič nezjeme surové. Vyprážaný rezeň s majonézovým šalátom, dobrý mastný guláš a pečené mäso s kapustou a knedľou stále vedú v rebríčku najobľúbenejších obedov. Po dobrom obede zasadneme na gauč a ku kávičke patrí predsa cigaretka. Prípadne nejaké to „tvrdé”. Na preventívky nechodíme, veď načo. A myslíme si, ako zdravo žijeme. Vysmievame sa tým, čo jedia zeleninové jedlá, vynechávajú prílohy, ťažké a mastné mäso nahrádzajú rybami a namiesto dezertu majú ovocie. Potom príde choroba. Z liekov je nám zle, zavrú nás do nemocnice. Hromžíme na celý svet. A na vine sú všetci ostatní, len nie my.

Milý slovenský pacient, spamätaj sa! Zbytočne nadávaš na lekárov a sestričky, začni najskôr od seba. Najdôležitejšia má byť prevencia. Je to jednoduché, stačí dodržať pár zásad:

  1. Skús sa zdravšie stravovať, preštuduj si aspoň občas recepty na zaujímavé zeleninové jedlá. Jedz viac ovocia, napríklad na desiatu, namiesto sladkosti.
  2. Snaž sa výrazne obmedziť alkohol a cigarety.
  3. Snaž sa obmedziť užívanie liekov proti bolesti. Keď ťa bolí hlava, nedávaj si hneď tabletku, skús ísť aspoň na desať minút von.
  4. Športuj.
  5. Pravidelne absolvuj preventívne prehliadky.

 

Použitá literatúra

Pohľad na zdravotný stav obyvateľstva SR a jeho determinanty (výsledky EHIS 2014), Štatistický úrad SR 2015, ISBN 978-80-8121-465-3

Autor: Martina Ištvancová

Zdroj: sme.sk