O znížení DPH sa má rozhodnúť na jeseň

bločky

O tom, či daň z pridanej hodnoty (DPH) klesne od budúceho roka zo súčasných 20 na 19 %, sa rozhodne na jeseň. Avizoval to včera premiér Robert Fico (Smer-SD).

O automatickom znížení DPH pri poklese deficitu verejných financií pod 3 % hovorí zákon prijatý ešte predchádzajúcou vládou, ktorý stále platí a nezmenil ho ani súčasný kabinet, pripomenul v nedeľňajšej diskusnej relácii TA3 V politike.

Eurostat nedávno potvrdil pokles slovenského deficitu minulý rok na 2,77 % hrubého domáceho produktu (HDP). Očakáva sa však zavedenie novej metodiky, ktorá môže výsledok hospodárenia štátu opäť zmeniť.

“Na jeseň má prísť nová metodika, nový výpočet a môže sa stať, že to nebude 2,77 %, ale 3,001 %. Čakáme na jeseň, bude rozhodujúca v našich úvahách, ako sa postaviť k tomuto zákonu,” priblížil Fico.

Jeho prijatie vládou Ivety Radičovej pritom označil za alibistické riešenie, ktoré malo zmierniť vtedajšie rozhodnutie o zvýšení DPH. Pripomenul, že zatiaľ čo rast dane sa hneď prejaví v cenách, jej pokles efekt v opačnom smere neprinesie.

Štát však na daňových príjmoch príde približne o 220 miliónov eur. “My sme znížili deficit pod 3 % a musíme sa vysporiadať s týmto problémom. Čakáme na jeseň a povieme definitívne, ako sa k tomuto problému postavíme,” doplnil premiér.

Predseda opozičného Mosta-Híd Béla Bugár, ktorého strana bola súčasťou predchádzajúcej vládnej koalície, v diskusii zdôraznil, že ich vláda nemala veľa možností pri konsolidácii verejných financií. Po prvej Ficovej vláde totiž zdedila obrovský deficit viac ako 8 %, ktorý bolo potrebné okresať. Zvýšenie DPH o jeden percentuálny bod prinieslo rozpočtu okolo 200 miliónov eur, pričom to podľa Bugára nemalo výrazný vplyv na ceny.

V aktuálnych vyjadreniach predstaviteľov vlády šéf Mosta-Híd vidí náznaky, že kabinet už uvažuje, ako automatické zníženie DPH vyplývajúce zo zákona obísť. “Počkajú na jeseň a vtedy možno nová metodika povie, že nemáme deficit pod 3 %, ale 3,01 % a nemusia už podľa zákona znížiť DPH na 19 %,” varoval Bugár.

Podľa Fica nie je dôvod, aby súčasná vláda v zostávajúcich dvoch rokoch svojho pôsobenia prichádzala s novými daňami, aj keď konsolidácia verejných financií musí pokračovať. “Každý politik sa musí správať racionálne, najmä ak sa blížia voľby, nemôžeme sa správať samovražedne a robiť rozhodnutia, ktoré by vládu poškodzovali. Myslím si, že skôr pôjdeme opačnou cestou, ale pri veľmi opatrnom nakladaní s verejnými financiami, konsolidácia musí pokračovať,” dodal.

Zdroj: TASR

Foto: TASR