U lekára dostanú neplatiči “all inclusive”

HOSPODÁRSKE NOVINY: Výskum v zdravotníctve láka. Ide o miliardy

U lekára dostane každý rovnakú starostlivosť. Bez ohľadu na to, či zdravotné odvody platí alebo nie. S takouto novinkou prichádza ministerstvo zdravotníctva pod vedením Tomáša Druckera. V súčasnosti lekár ošetrí neplatičov len v akútnych prípadoch. No po novom už nebude kontrolovať, či má pacient podlžnosti voči zdravotnej poisťovni, ale ošetrí všetkých bez rozdielu.

Podľa analytika inštitútu INEKO Dušana Zachara je novinka už za hranicou solidarity. „Ak by neplatiči odvodov dostávali zadarmo aj neakútnu zdravotnú starostlivosť, išlo by o falošnú solidaritu, pokrivenie motivácií a vytvorenie podmienok pre takzvaný morálny hazard,“ povedal Zachar.

Rezort zdravotníctva argumentuje, že zmenou zákona chce odstrániť administratívne zaťaženie lekárov. Tí totiž musia overovať, či má pacient dlžobu na zdravotných odvodoch. „V súčasnosti nie sú vytvorené technické podmienky pre jednoduché overenie tejto skutočnosti,“ povedala hovorkyňa rezortu Stanislava Luptáková.

Najviac na zdravotnom poistení dlhujú živnostníci. Viola Kromerová zo Slovenského živnostenského zväzu však odmieta, aby akákoľvek inštitúcia nazývala neplatičmi malých živnostníkov, ktorí roky platia odvody a potom chybou alebo zlým výpočtom odvody nezaplatia.

Autor: BOH

Zdroj: hnonline.sk

Foto: hnonline.sk