V Saudskej Arábii sa šíri nebezpečný vírus MERS

Mevrarna museum

Egyptské ministerstvo zdravotníctva dnes varovalo ohrozené skupiny obyvateľstva – deti, starších ľudí a ľudí s chronickými srdcovými a pľúcnymi ochoreniami – pred cestou do Saudskej Arábie, kde vyčíňa epidémia smrtiaceho vírusu. Uviedla to agentúra Reuters.

Saudská Arábia vo štvrtok informovala, že počet prípadov nebezpečnej nákazy Blízkovýchodným respiračným vírusom (MERS) sa v apríli takmer zdvojnásobil, v utorok a stredu zaznamenali 26 nových prípadov.

Od prvého objavenia sa koronavírusu MERS pred dvoma rokmi sa ním v Saudskej Arábii nakazilo vyše 370 ľudí a 107 z nich zomrelo.

V Egypte zaregistrovali prvý prípad nákazy MERS pred týždňom. Ochorel 27-ročný muž, ktorý žije v Saudskej Arábii, kde bol v styku so strýkom, ktorý koronavírusu MERS podľahol. Mladý muž, keď sa choroba prejavila aj uňho, sa vrátil minulý týždeň domov do Egypta.

Vírus zapríčiňuje kašeľ, horúčku a ťažký zápal pľúc. Príznaky ochorenia sú podobné chrípke a vedú až k postupnému zlyhávaniu obličiek. Egyptského pacienta liečia na zápal pľúc v káhirskej nemocnici a je v stabilizovanom stave, dodalo ministerstvo vo vyhlásení.

Medzinárodné spoločenstvo sa obáva rozšírenia koronavírusu MERS, ktorý by mohli rozniesť zahraniční pútnici, ktorých počas pôstneho mesiaca ramadán očakávajú v júli v kráľovstve. Milióny ďalších potom Saudskú Arábiu navštívia v októbri, aby aspoň raz za život vykonali tradičnú púť do Mekky.

Egyptské ministerstvo vo vyhlásení varovalo, že púť do Saudskej Arábie by mali odložiť deti do 15 rokov, ľudia, ktorí majú 65 a viac rokov, tehotné ženy a ľudia s chronickými ochoreniami. Informovalo tiež, že žiadny iný prípad nákazy okrem mladého muža neevidujú.

Zdroj: TASR

Foto: fotolia.com