Vakcínová turistika: Nakupujú ich až v Ostrihome

Chorých na žltačku už majú nielen v Šalove, ale aj v Želiezovciach, Čate, Pohronskom Ruskove a Leviciach. Pre regionálne noviny MY Týždeň na Pohroní to potvrdila hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva SR Lenka Skalická.

Tí, ktorí sa chcú dať preventívne zaočkovať, odchádzajú z lekární bez očkovacej látky. Už niekoľko týždňov je nedostatkovou položkou.

p1160149_r7922_res.jpg

Vakcíny by do lekární mali prísť v polovici novembra. FOTO: (JN)

Štátny ústav na kontrolu liečiv hovorí, že množstvo vakcín proti hepatitíde A je na Slovensku porovnateľné s vlaňajškom. Najbližšie dodávky sú plánované na začiatok novembra.

Prázdne regály

Očkovaciu látku pichli školákovi z Pohronského Ruskova minulý utorok. „Tu sme ju nezohnali, povedali nám, že máme ísť do Maďarska,“ povedala stará mama. Jej vnuk bol práve v ten deň zaočkovaný, vakcínu mu mama objednala v Ostrihome.

Chlapec navštevuje školu v Čate, kde hygienici zaznamenali dva prípady ochorenia. V posledných dňoch tam klesla dochádzka. „Bojíme sa, doma všetko dezinfikujeme. So sebou máme hygienické utierky,“ povedala školákova mama pred želiezovskou poliklinikou.

p1160143_r5400_res.jpg

Aj na želiezovskej poliklinike visí oznam o šíriacej sa žltačke. FOTO: (JN)

Aj neter Zuzany Lešťanovej poslali po vakcínu do Maďarska, lebo v okrese vakcíny nie sú.

Ich nedostatok potvrdili aj v lekárňach. „Pacienti ich hľadajú, momentálne sú vypredané. Čakáme na ďalšiu várku, ktorá má prísť v polovici novembra,“ skonštatovala vedúca lekárne na poliklinike Juliana Váňová. Ako povedala, naposledy ich mali koncom septembra.

„Momentálne nemáme, ale čakáme, v priebehu dňa niečo dostaneme cez výhradného distribútora,“ znela odpoveď lekárničky Rozálie Andorovej v ďalšej lekárni. Podľa jej odhadov mali dostať asi 30 vakcín, potrebovali by ich ale stovky.

Inak to vidí Štátny ústav pre kontrolu liečiv.

„Počet balení vakcín dovezených do SR v tomto roku korešponduje s množstvom vakcín, ktoré boli dodané na slovenský trh v roku 2013 a odzrkadľuje spotrebu minulého roka,“ reagovala Diana Madarászová. Od júla do septembra bolo dovezených 12,5-tisíca dávok vakcín.

Podľa jej slov posledné dovezené balenia vakcín proti hepatitíde A boli distribuované do okresov Levice, Zlaté Moravce a Spišská Nová Ves, kde je v súčasnosti zaznamenaný zvýšený dopyt po vakcínach. „Najbližšie dodávky vakcín sú plánované na začiatok novembra,“ dodala.

Hygiena, hygiena a ešte raz hygiena

Na vstupe do zdravotníckeho zariadenia, do lekární, v škole, ale aj na internetovej stránke mesta sú oznamy o zvýšenom výskyte hepatitídy typu A v okolí Želiezoviec. Ľuďom na oznamoch odporúčajú venovať zvýšenú pozornosť hygiene pri návšteve verejných budov, nákupných centier či po cestovaní verejnou dopravou.

Letáčik na nástenke visí aj v základnej škole s vyučovacím jazykom maďarským.

Dcéra Zuzany Lešťanovej bola po vakcinácii minulý týždeň doma. Rovnako ako ona, aj všetky ostatné dievčatá navštevujúce túto školu, boli bezplatne zaočkované. Dôvodom bola žltačka u žiačky dochádzajúcej zo Šalova. Používali spoločné sociálne zariadenia.

„Detská lekárka nás 6. októbra informovala, že je jeden prípad žltačky v 5. B triede,“ vysvetlila Anikó Máté, riaditeľka školy. V triede bolo zaočkovaných 18 detí, pedagógovia, ktorí tam učili, personál kuchyne a upratovačky a všetky dievčatá.

Do sociálnych zariadení dali tekuté mydlá, v triedach sú k dispozícii papierové utierky. „Dvakrát denne dezinfikujeme kľučky, vodovodné batérie a chodby,“ vymenovala riaditeľka ďalšie opatrenia.

Chorí pribúdajú

Dôvodom, prečo ľudí pozitívnych na žltačku typu A stále pribúda, je podľa epidemiológov dlhá inkubačná doba. Takzvaná choroba špinavých rúk sa môže prejaviť až do 50 dní odvtedy, ako bol človek v kontakte s chorým.

Prvýkrát bola žltačka v okrese potvrdená na konci augusta u ženy zo Šalova. Odvtedy hygienici zaevidovali 39 prípadov, z nich väčšina je zo Šalova, ďalší chorí sú zo Želiezoviec, Čaty, Pohronského Ruskova a Levíc. Spolu 39 prípadov potvrdila hovorkyňa ÚVZ SR Lenka Skalická. Zaočkovaných bolo vyše 200 ľudí. Každý týždeň pribúdajú dvaja až štyria chorí.

Ochorenie v takomto rozsahu zaznamenali hygienici v okrese naposledy v roku 1991. Vírusový zápal pečene typu A teraz vyvolal mimoriadnu epidemiologickú udalosť.

Zdroj: www.sme.sk

Foto: (JN), sme.sk