Na európskom trhu sa objavil falošný liek, rieši to aj polícia

falošná striekačkaFalošný liek, ktorý je označený ako Pegasys® 180 mcg/0.5 ml (pegylovaný interferón alfa-2a) sa objavil v Nemecku a Rumunsku a nie je vylúčené, že bol distribuovaný a je v obehu aj v iných krajinách Európskej únie. Na falošnom lieku sú čísla šarží rovnaké ako na originálnych šaržiach. Informuje o tom výrobca originálneho lieku prostredníctvom Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv SR.

Chemickým rozborom sa zistilo, že falošný výrobok neobsahuje pegylovaný interferón alfa-2a, čo je liečivo originálneho lieku, ale roztok glukózy (73 mg/ml), vody a celulózy. Predpokladá sa, že obsah striekačky ani striekačka samotná s ihlou nie sú sterilné. “Falšovaný liek nie je bezpečný, ani účinný. Falšovaná naplnená injekčná striekačka sa nemá použiť,” zdôrazňuje výrobca.

Falošné injekčné striekačky možno od originálnych odlíšiť podľa viacerých znakov:

  • telo striekačky je z plastu, originál je zo skla
  • kryt injekčnej striekačky je čiernej farby, pri originálnom lieku je šedý
  • piest injekčnej striekačky je biely, pri originálnom lieku je červený
  • chýba farebný kód a EAN kód na škatuľke.

Vzhľadom na to, že dopady na zdravie a bezpečnosť pacientov sú v tomto prípade vysoké, výrobca sa zaoberá týmto prípadom veľmi vážne. Spolupracuje s políciou a autoritami v snahe nájsť zdroj falšovaného lieku a zabrániť jeho ďalšej distribúcii.

Akékoľvek pochybnosti o pravosti lieku a výskyt falošného lieku treba hlásiť ŠÚKLu.

falošná a originálnakrabičky

Informáciu nájdete aj v časti Všeobecný lekár, podčasti Farmakoterapia – upozornenia: http://www.primarnykontakt.sk/vseobecny-lekar/farmakoterapia-upozornenia/pri-lieku-pegasys-si-vsimajte-vonkajsie-znaky-moze-byt-falosny/

Foto: ŠÚKL

Autor: PK