V Zlíne odstránili žene rekordný tumor, s tkanivami vážil 66 kilogramov

IMG_5492Zhubný nádor s hmotnosťou 36 kilogramov odstránili v druhej polovici decembra 47-ročnej žene lekári Krajskej nemocnice T. Baťu, a. s. (KNTB). Operačný zákrok trval sedem hodín a uskutočnil ho tím, ktorý viedol profesor Jiří Klein, primár chirurgického oddelenia KNTB spolu s primárom gynekologicko-pôrodnického oddelenia KNTB Zdeňkom Adamíkom. Podľa informácií hovorkyne nemocnice Karly Havlíkovej, hoci samotný nádor vážil 36 kg, celková hmotnosť odstráneného tkaniva mala 66 kg. Tumor vychádzal zo svaloviny maternice a na pobrušnici a v závese čreva mal niekoľko dcérskych ložísk.

Pacientka sa v súčasnosti po náročnom zákroku zotavuje na štandardnom lôžku. „Ženu sme operovali kvôli monštróznemu nádoru brucha. Samotný nádor byl tak veľký, že bežné diagnostické metódy na posúdenie jeho pôvodu a cievneho zásobovania tumoru ako je počítačová tomografia, angiografia, magnetická rezonancia boli neprírnosné. Ochorenie priamo ohrozovalo život ženy. Iné liečebné metódy – chemoterapia, ožarovanie, biologická liečba – boli bez šance na aspoň minimálne ovlyvnenie stavu. Riskantná operácia bola indikovaná ako život zachraňujúca,“ povedal profesor Klein.

„Pred operáciou vážila pacientka 117 kilogramov, teraz váži 51 kilogramov. K ďalšej prognóze sa dá len ťažko vyjadriť bez definitivneho histologického nálezu,“ uviedol primár Adamík.

Situáciu komplikovalo krvácanie

 

Po celý čas se operačný tím potýkal s mimoriadne závažným krvácaním. V priebehu operácie spotrebovali 20 transfúznych jednotiek krvi, ale krvácavý stav pokračoval i v pooperačnom období a vynútil si v noci po primárnom výkone revíziu, keď sa lekárom s pomocou najmodernejších prostriedkov určených na zastavenie krvácania podarilo stav stabilizovať. „Ďalší pooperačný priebeh bol už pokojný. Celkove sme do dnešného dňa u pacientky spotrebovali 66 krvných konzerv, 51 jednotiek plazmy, 4 trombocytové koncentráty a špeciálny preparát na zástavu krvácania,“ dodal profesor Klein. S podobným prípadem sa podľa neho lekári ešte nestretli. Po vyhodnotení budú prípad publikovať v odborných časopisoch.

Autor: ok

Foto: archív KNTB, pre zväčšenie kliknite na obrázok