ÚVZ upozorňuje na nebezpečné kozmetické výrobky

1915_foto2Na nebezpečné kozmetické výrobky v Európskej únii upozornil Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky. Do rýchleho výstražného systému pre nepotravinárske výrobky RAPEX ich nahlásili kontrolné  orgány vo Francúzsku a v Spojenom kráľovstve. Ide o krémy na bielenie pokožky a aerosólový sprej s efektom opálenia.

Krém s názvom „Crème éclaircissante et purifiante“ značky MAXI Light, vyrobený na Pobreží Slonoviny obsahuje látku clobetasol propionate, ktorá patrí medzi glukokortikoidy. Glukokortikoidy sa nachádzajú v Zozname zakázaných látok v kozmetických výrobkoch podľa nariadenia Európskeho parlamentu.

Aerosólový sprej s efektom opálenia „Instant Tan Wash Off Face & Body Spray“ značky ST TROPEZ vyrábaný v Spojenom kráľovstve predstavuje riziko vzniku respiračných problémov, ak sa aplikujú v priestoroch, kde nie je zabezpečená vhodná ventilácia. Tieto výrobky boli určené na trh do Českej republiky, Nemecka, Poľska, Írska, Švédska a Spojeného kráľovstva.

Tretím je krém na zosvetlenie pokožky „Natural Skin Fade Cream“ značky MILILO, ktorý obsahuje hydrochinón, ktorý je určený len na profesionálne použitie a môže sa požívať iba do výrobkov  na nechtový dizajn. Výrobok môže spôsobiť kožné alergie.

Autor: ok

Foto: ÚVZ SR