Ako sa nám dnes žije oproti roku 1984?

3-fecb375fc36379c64551f962a9eb8760284fdc84

Keď ste v nedeľu prešli po ulici Československej armády popod Dvoch levov a nikto vás nelegitimoval, mohli ste sa dostať do Medickej záhrady. Tam sa poriadali burzy platní, ktoré nevychádzali v Opuse. Tá nelegálna príchuť hudbe, ktorú dnes sťahujeme, zostala.

1. V osemdesiatych rokoch sme si mysleli, že čoskoro začneme bežne lietať do vesmíru. Dnes je to už na spadnutie, letenky sú v predaji.

2. Veľký brat nás sleduje oproti roku 1984 oveľa vynaliezavejšie. Už nepotrebujeme vlastné deti, aby nás špehovali. Všetko s radosťou priznávame v reality show a na sociálnych sieťach.

3. Navonok spolupracovať, alebo aspoň nerobiť problémy, a vo vnútri si myslieť svoje. Tomu sa hovorilo vnútorná emigrácia. Dnes si tak môžete vybudovať kariéru.

4. “I want somebody to share, share the rest of my life”, romantickí Depeche Mode sa chceli na albume z roku 1984 s niekym deliť o zvyšok života, po tridsiatich rokoch sa strácajú sami sebe, aby našli útechu v nebi: “Sometimes I slide away, silently I slowly lose myself. … I will guide the herd. Up to heaven.”

5. Zlaté časy chalupárčenia boli reakciou ľudí na pevne zakotvený socializmus. Naďalej neriešime politiku, len sme vymenili kulisy. Trávime relaxačné víkendy s akciami zo zľavových portálov a tešíme sa s blízkymi, ako sme ušetrili.

6. Na letné olympijské hry v USA československí športovci v roku 1984 nevycestovali. Bola to odveta za bojkot USA z roku 1980 na OH v Moskve kvôli invázii do Afganistanu. V roku 2014 Rusi stihli zorganizovať OH ešte pred inváziou. Cvičenie robí majstra.

7. Pracovným sobotám odzvonilo. Teda, ak pracujete v štátnej správe.

8. “Zpívám rád a je to na mně doufám znát”, ikony československého popu sú stále pri sile. “Spievanie mám zo všetkého najradšej.”

9. Na dovolenku do Juhoslávie sme si vozili prívesný vozík plný konzierv. Dalo sa tam ale kúpiť nemecké Bravo a tričká s potlačou. Tú radosť z nákupu dnes vzdialene pripomína vybaľovanie iPhone z elegantnej krabičky. Globalizácia nás dostala.

Autor: Lucie Meisnerová

Zdroj: sme.sk