Ako sa Slováci z toho najcennejšieho cucať nechajú..

Foto: FB

“Aj vy tam chodíte..? Nie? Nepoznáte darovanie plazmy v neďalekom Rakúsku?”,.. nechápavo sa na nás pozrie taxikár. Všeličo sa tak dozvedáme. Taxikár otvorene pokračuje v zaujímavých príbehoch… “Necháte sa vycicať a oni Vám ten zbytok nalejú naspäť. Potom sa celý deň cítite odpálený, ale máte zarobené 20 eur. Smejete sa, ale.. Viete koľko Slovákov si takto privyrába..?”..pokračuje v príbehu taxikár. Je to možné? Krútime hlavami nad absurdným príbehom. Sme šokovaní. Udivení.. Zmätení realitou. “Niektorí z toho aj po čase ochorejú. Poznám takých, čo im to rozhádzalo imunitný systém,.. Ale poznám aj takých, ktorí na tom fičia až dva krát do týždňa a sú v pohode. Myslím, že je to akási pyramídová hra. Keď prinesiete niekoho nového – dostávate peniaze..”, priznáva bratislavský taxikár.

Vzhľadom na to, že ma to zaujalo – začala som sa trošku prehŕňať v internetových diskusiách. Objavujú sa naozaj skúsenosti ľudí, ktorí toto absolvovali. Niekto povie: “Ďakujem, neprosím..” – už po prvej skúsenosti. Niekto to skúšať ani nepotrebuje, .. sú ale aj takí, ktorí podľahnú lákadlám zárobku. Čo to s nimi urobí? Reakcie sú rôzne.. Viď blog:http://zvarka.blog.sme.sk/c/223746/Vsetko-je-len-biznis-alebo-darujte-krvnu-plazmu-v-Rakusku.html“Na Slovensku sa dnes samotný odber krvnej plazmy nerobí. Tak často ako v Europlasme by sa však podľa našich expertov plazma odoberať nemala. „Neodporúčame to,“ potvrdil Mirko Peprný, hlavný odborník ministerstva zdravotníctva na transfúziológiu. Podľa Dany Cupaníkovej, hlavnej imunohematologičky Národnej transfúznej služby, sa v krajinách Európskej únie krvná plazma odoberá väčšinou raz za dva týždne. Keďže sa v nej nachádzajú všetky dôležité bielkoviny, faktory zrážania krvi, rôzne hormóny, železo či iné minerály, zariadenia jej odbery obmedzujú, aby chránili zdravie darcov.” (uverejnené na www.pravda.sk) Vraj táto spoločnosť mala mať základňu v Bratislave. Lenže na Slovensku sa odber krvnej plazmy podľa všetkého nerealizuje. Navyše – podľa rôznych zdrojov – je cena krvnej plazmy oveľa vyššia. V tomto prípade ide teda naozaj o “dar”, pretože 20 eur je naozaj symbolická suma. V podstate nejde podľa internetových stránok o zárobok. Je to uvedené ako “náhrada osobných výdavkov”..

V autobuse č. 901 Vám určite radi poradia. Toto pozná dosť veľa Slovákov. Ochotne s Vami na túto tému podiskutujú – veď ide o peniaze! Rakúšanov tu nehľadajte! Tí na takéto zárobky určite nie sú odkázaní! Pre Slovákov je to jednoduché. Odviesť sa autobusom z Bratislavy do neďalekého Hainburgu. Dať si urobiť vyšetrenia a “privyrobiť si”.. Za akú cenu? Niektorí sa tvária ako hrdinovia – vraj pomáhajú iným. Iní zase tvrdia, že majú urobenú aspoň zdarma preventívnu prehliadku. O tom – či je to zdraviu prospešné – by sa dalo určite polemizovať. O chvíľu budeme predávať aj svoje orgány. Vlasy, spermie, obličky – to všetko sa dá dnes predať.

Sme až takí zúfalí – že potrebujeme takýto zárobok???

Na to si už odpovedzte sami..

Autor: Katarína Lorenčíková

Zdroj: dennikn.sk

Foto: dennikn.sk