Belgicko zaznamenáva rekordný nárast nových syntetických drog

ID-100128778

Najmenej 81 nových syntetických drog bolo vlani objavených na území Belgicka. Oproti roku 2012 to predstavuje nový rekordný – 16-percentný – nárast v počte nových objavených drog. Uviedla tlačová agentúra Belga.

“Neznamená to však, že všetky tieto nové drogy sú v Belgicku aj používané. Naša krajina je známa ako centrum pre obchodovanie so syntetickými drogami,” uviedol pre médiá koordinátor Belgického systému rýchleho varovania pre boj proti drogám Peter Blanckaert.

Cieľom združenia, ktoré reprezentuje Blanckaert, je pátrať po všetkých nových umelo vyrobených drogách na území Belgicka. Väčšina z týchto drog pochádza z čínskych laboratórií a po príchode do Belgicka sú syntetické návykové látky rozosielané do destinácií v rôznych európskych štátoch, prevažne do členských krajín EÚ.

V súčasnosti sa pripravuje nový kráľovský výnos, ktorý by Belgicku určil priekopnícku úlohu v boji proti novým drogám. Jeho cieľom je zákaz všetkých variantov syntetickej drogy na základe jej chemickej štruktúry.

“To bude pre nás predstavovať pokrok v boji proti tzv. legálnym drogám,” vysvetlil Blanckaert.

Zdroj: TASR

Foto: archív redakcie