Bude ministrom zdravotníctva sestra?

Stock Photo

Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek (SK SaPA) by na poste ministra zdravotníctva chcela sestru. Zároveň dnes vyzvala premiéra Roberta Fica, aby čím skôr navrhol nového šéfa pre rezort zdravotníctva, keďže problémy v zdravotníctve potrebujú urgentné riešenia.

Komora verí, že premiér dá šancu riadiť rezort sestre. Od Nežnej revolúcie malo Slovensko 13 ministrov zdravotníctva, pričom až na ministerku Zuzanu Zvolenskú išlo vždy o lekárov.

„Slovenské zdravotníctvo potrebuje ministra, ktorý bude mať jasnú koncepciu vývoja v zdravotníckom sektore, ktorá zabezpečí kvalitnú zdravotnú starostlivosť k spokojnosti pacientov, ale aj zdravotníckych pracovníkov tak, aby sa zastavilo zadlžovanie zdravotníctva a zároveň odlev kvalifikovaného personálu do zahraničia,“ konštatovala prezidentka SK SaPA Iveta Lazorová.

Prezidentka komory dúfa, že premiér navrhne kandidáta, ktorý je dobrý manažér i stratég, a bude si vážiť zdravotníckych pracovníkov.

„Želáme si ministra, ktorý bude mať úprimný záujem riešiť problémy zdravotníkov a bude uprednostňovať dialóg s odborníkmi pred dominantnými rozhodnutiami z MZ SR. Dúfame tiež, že nový minister konečne zriadi pozíciu zastúpenia ministerskej sestry, ktorá by mala v kompetencii riadenie, rozhodovanie a strategické plánovanie v odbore ošetrovateľstva a pôrodnej asistencie na Slovensku, ktorá tu dlhodobo chýba a k čomu sa SR zaviazala v rámci medzinárodných dohôd,” uzavrela Lazorová.

Môže to byť Ľubomír Vážny

Dočasne povereným ministrom zdravotníctva by sa však mohol stať podpredseda vlády pre investície Ľubomír Vážny. Vyhlásil to predseda vlády Robert Fico (Smer-SD) počas návštevy spoločnosti Continental v Púchove. Zároveň uviedol, že vyvodil dostatočné dôsledky z kauzy predraženej kúpy CT prístroja v piešťanskej nemocnici a predsedovi parlamentu Pavlovi Paškovi radí, aby zažaloval opozíciu za výroky o jeho prepojení s tendrom.

“Len včera sme prijali rozhodnutie o tom, že požiadame pani Zvolenskú o vyvodenie politickej zodpovednosti. Budeme sa tejto otázke venovať dnes večer. Pravdepodobne na krátky čas poverím niektorého z členov vlády riadením tohto rezortu,” uviedol Fico s tým, že by to mohol byť na niekoľko dní podpredseda vlády pre investície Ľubomír Vážny. “Pokiaľ ide o nového ministra alebo ministerku, bolo by predčasné, aby som o mene hovoril. Tento návrh predložím prezidentovi, len neviem, či tu je. Ak je tu na Slovensku, budem ho informovať,” doplnil Fico a vylúčil, že by novým ministrom mal byť košický primátor Richard Raši. “Máme o pár dní komunálne voľby, kde kandiduje. Takúto dvojtvárnosť by asi ťažko vedel vysvetliť.”

Vraj nebola o dianí riadne informovaná

Odchádzajúca ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská (nominantka Smeru-SD) podľa svojich slov nevedela, čo sa presne deje v piešťanskej nemocnici.

“Nominanti Ministerstva zdravotníctva SR v správnej rade ma riadne neinformovali o postupoch,” uviedla dnes vo svojom vyhlásení.

Dnešným dňom preto odvolala všetkých členov správnej rady nominovaných ministerstvom.

“Nechcem, aby vznikali nejasnosti okolo výberu CT prístroja, preto som sa rozhodla podať podnet na Úrad pre verejné obstarávanie, ktorý má ako jediný možnosť preveriť zákonnosť postupu verejného obstarávania. Zároveň dávam podnet aj na Najvyšší kontrolný úrad,” povedala Zvolenská.

Skonštatovala, že nevie preto dnes povedať, či postup bol, alebo nebol zvolený správne.

Z. Zvolenská zároveň pripomenula, že nemocnice vo forme neziskových spoločností nie sú organizáciami v zriaďovateľskej pôsobnosti ministerstva. Nevzťahuje sa tak na nich jej príkaz o predchádzajúcom súhlase na začatie verejného obstarávania a ani na ich kontrolu.

Zdroj: topky.sk

Foto: fotolia.com