Dlh krajských nemocníc rastie, ku konca roka presiahol 34 milióna eur

3-f1c36fe9782f93e2d200ee64c06ce2a33f632854

Dlhy nemocníc v zriaďovateľskej pôsobnosti Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK) presiahli ku koncu minulého roka sumu 34 miliónov eur. Zadlžovanie nemocníc je podľa predsedu TSK Jaroslava Bašku jedným z najväčších problémov kraja.

„Ak nezastabilizujeme nemocnice, určite tam budú nepopulárne opatrenia. Musí sa to však urobiť, aby nemocnice zostali fungovať a poskytovali zdravotnú starostlivosť obyvateľom kraja,“ priblížil Baška s tým, že žiadna z troch nemocníc sa nebude predávať.

Ako dodal, najrýchlejšie sa zadlžuje Nemocnica s poliklinikou v Bojniciach. Podľa Bašku je to najmä zvýšenými platmi, na ktoré cez systém zdravotného poistenia nie je dostatočné množstvo finančných prostriedkov. „Aj tí zamestnanci si musia uvedomiť, že buď to bude naďalej takto pokračovať a nemocnica pôjde do exekúcie, alebo sa nájde spôsob ako nemocnicu zastabilizovať,“ zdôraznil Baška. Doplnil, že ak sa riaditeľom nepodarí zastabilizovať nemocnice, pôjdu preč.

Celkový dlh troch nemocníc v zriaďovateľskej pôsobnosti TSK sa k 31. decembru 2013 vyšplhal na 34,685 milióna eur. Najväčší dlh mala Nemocnica s poliklinikou v Považskej Bystrici, vyšplhal sa na 15,512 milióna eur. Nemocnica v Bojniciach mala dlh 13,42 milióna eur a dlh myjavskej nemocnice ku koncu minulého roka dosiahol 5,753 milióna eur.

Zdroj: TASR

Foto: TASR