Počas plavby luxusnej výletnej lode sa nakazilo vyše 100 ľudí

Viac ako 100 ľudí sa infikovalo vysoko nákazlivým norovírom počas týždennej tichomorskej plavby luxusnej výletnej lode Crown Princess po kalifornských prístavoch. Informovala o tom dnes agentúra AP.

Črevné ťažkosti a vracanie v dôsledku nákazy norovírom sa v priebehu plavby objavili u 104 pasažierov a 25 členov posádky, uviedla Karen Candyová, hovorkyňa spoločnosti Princess Cruises, ktorá loď vlastní. Plavidlo absolvovalo plánovanú zastávku v prístave v San Diegu a jej plavba sa skončí v sobotu v Los Angeles, odkiaľ loď pred necelým týždňom vyplávala.

Candyová uviedla, že väčšina chorých sa z nákazy rýchlo zotavila, pričom 50 ľudí, u ktorých ešte existovalo nebezpečenstvo, že by mohli nákazu šíriť, bolo umiestnených do karantény vo svojich kajutách. Podľa Candyovej loď bude pokračovať v plavbe, pretože norovírom sa nakazili necelé tri percentá z vyše 3000 ľudí na palube.

Infekčná choroba vyvolaná norovírmi postihuje tráviaci trakt ľudí. Patrí medzi tzv. choroby špinavých rúk. Norovíry sú celosveto rozšírené vírusy s potenciálom rýchleho šírenia – sú teda extrémne infekčné. Vyvolávajú akútne gastroenteritídy, infekčné ochorenia tráviaceho traktu.

Zdroj: TASR

Foto: TASR