Drahší stroj než v Piešťanoch objednali zdravotníci v Košiciach

3-fecb375fc36379c64551f962a9eb8760284fdc84

MRI prístroj, ktorý si objednala piešťanská nemocnica už nie je najdrahšou zdravotníckou technikou objednanou z verejných zdrojov u nás.

Piešťany predbehla Lekárska fakulta Univerzity Pavla Jozefa Šafárika (UPJŠ) v Košiciach, ktorá si za oveľa vyššiu sumu objednala prístroj magnetickej rezonancie. O nákupe informoval v pondelok bývalý minister zdravotníctva Ivan Uhliarik (KDH).

Markantný rozdiel

„Magnetická rezonancia s výkonom 1,5 Tesla od spoločnosti Siemens stála 3,054 milióna eur,“ uviedol exminister.  Univerzita neobjednávala zariadenie priamo od výrobcu, ale podobne ako v prípade piešťanského CT od sprostredkovateľa. Ním je firma Pharma Group z Veľkých Levárov. SME má k dispozícii zmluvu o dielo na prístroj. Súčasťou objednávky je aj servis prístroja od Siemensu.

Rovnaký typ magnetickej rezonancie podľa Uhliarika kúpila aj pražská nemocnica Motol za 1,1 milióna a Masarykova univerzita v Brne za 1,9 milióna eur. Cenový rozdiel oproti košickej magnetickej rezonancii je ešte markantnejší, lebo obidve české inštitúcie kupovali zariadenie s raz tak silným magnetom ako univerzita vo východoslovenskej metropole. Kým sila magnetu košickej magnetickej rezonancie je 1,5 Tesla, českých je tri tesla. Za sumu, za ktorú košická univerzita objednala slabšiu magnetickú rezonanciu by sa dali podľa Uhliarika kúpiť tri zariadenia.

Dodávka ešte neprebehla

„Samotné verejné obstarávanie prebehlo v súlade so zákonom o verejnom obstarávaní a celý postup bol odsúhlasený Agentúrou ministerstva školstva pre štrukturálne fondy,“ reagoval na prípad Ladislav Mirossay, rektor UPJŠ.  Pripomenul, že síce zmluva s víťaznou firmou už bola podpísaná „samotný nákup sa ešte nezrealizoval“.„Porovnávať rôzne prístroje bez podrobnej technickej špecifikácie považujeme za nekorektné a zavádzajúce,“ vraví hovorkyňa lekárskej fakulty Jaroslava Oravcová.  „Svoju ponuku spoločnosť transparentne obhájila v elektronickej aukcii počas verejného obstarávania,“ reaguje na výhrady Peter Kočalka, šéf Pharma Group. Pripomína, že síce zmluva na kúpu magnetickej rezonancie už nadobudla právoplatnosť, ale dodávka ani úhrada za prístroj neboli dodnes zrealizované.  Celkovú sumu za prístroj podľa Kočalku navyšuje jeho inštalácia a s tým spojené stavebné úpravy. Vzhľadom na ne šéf firmy predpokladá dodanie zariadenia v druhom polroku 2015.

Čítajte viac: http://ekonomika.sme.sk/c/7486135/drahsi-stroj-nez-v-piestanoch-objednali-zdravotnici-v-kosiciach.html#ixzz3Ik2Vk7zF

Autor: Ján Krempaský

Zdroj: sme.sk

Foto: sme.sk

Pozn. red. Primárny kontakt: UPJŠ tieto informácie dementovala a ohradila proti správe, ktorú pôvodne uverejnila TASR.