eHealth pred štartom: Chýbajú preukazy, spolky lekárov žiadajú posun

Zástupkyňa lekárskej organizácie adresovala systému ostré slová. Postavený má byť na hlinených nohách. Lekári môžu dostávať podozrivé faktúry od softvérovej firmy.

Tisíce ambulantných aj lôžkových zdravotníckych zariadení, ich lekárov a sestier tesne pred Vianocami stále nemá elektronické identifikačné karty, čítačky ani PIN kódy. Potrebujú ich, aby mohli zapisovať a čítať údaje pacientov v rámci národného systému eHealth.

Upozorňuje na to Spoločnosť všeobecných lekárov Slovenska. Potvrdzujú to aj zdroje Živé.sk, podľa ktorých nie sú vybavené ešte ani niektoré žiadosti z prelomu leta a jesene.

Navyše celé dni je vraj infolinka vytrvalo nedostupná a nervózni záujemcovia nemajú komu položiť praktické otázky, dodáva organizácia.

Okrem toho Lekárske odborové združenie vyzýva štát, aby štát posunul zavedenie eHealthu kvôli nepripravenosti lekárov a viac sa zaoberal pripomienkami lekárov, Slovenskej spoločnosti všeobecného praktického lekárstva a Slovenskej lekárskej komory. Inak sa podľa neho systém úspešne nepremietne do praxe, informoval server Webnoviny.sk.

Ešte dlho nedorobok?

Prezidentka organizácie Monika Palušková píše, že eZdravie prešlo deformáciami a z pôvodne rozumného a potrebného pomocníka sa stáva „nočná mora, ktorá sa ešte stále dokáže obludne vyvíjať“.

„Systém je naďalej na míle vzdialený od úlohy pomocníka. Zhruba 90 percent sľubovaných funkcionalít v balíku doteraz nie je a som presvedčená, že za súčasných okolností bude ešte dlho fungovať ako nedorobok,“ tvrdí Palušková. Spomína aj technologické a bezpečnostné riziká.

Na druhej strane šéf Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) Peter Blaškovitš ešte koncom novembra pre Živé.sk uvádzal, že v oblasti zabezpečenia dát má najmenšie obavy. V rámci technológie sú podľa informácií Živé.sk použité aj zahraničné komplikované riešenia.

Ako to má začať

Pravdou je, že od 1. januára sa majú spustiť len tri moduly eHealthu – eRecept, eVyšetrenie a Národný portál zdravia s Elektronickou zdravotnou knižkou občana.

Živé.sk už skôr písalo, že pôvodný modul pre predpisovanie liekov štát nahrádza iným riešením. Blaškovitš to čiastočne poprel, no zmení sa spôsob posielania dát – najskôr pôjdu do zdravotných poisťovní a potom do eHealthu. Tie si tak museli sprevádzkovať vlastné systémy.

Dôvera mala vlastný systém Bezpečné lieky online už dlhšie, Všeobecná zdravotná poisťovňa dostala modul zadarmo a má si ho upravovať podľa vlastných požiadaviek. Union si dal vytvoriť vlastné riešenie s identickou funkcionalitou.

Mnohí zvažujú koniec

Súčasne Lekárske odborové združenie poukázalo na nedostatočnú pripravenosť lekárov a že tak hrozí spomalenie poskytovania zdravotnej starostlivosti, uvádzajú Webnoviny.sk.

„Dodnes neboli nemocniční lekári nijak zaškolení na prácu v tomto systéme,“ uviedol predseda Lekárskeho odborového zväzu Peter Visolajský.

Lekári a sestričky majú podľa NCZI využívať rovnaké programy ako doposiaľ. Pribudnúť má len využívanie spomínanej elektronickej karty pri prístupe do systému. V praxi ale lekári nemusia mať softvér, ktorý novinku zvláda alebo by sa dal na ňu aktualizovať. Niektorí lekári navyše reálne ordinujú bez špecializovaného softvéru či dokonca počítača – napriek vyhláške o povinnosti.

Predstaviteľ lekárskych odborov tiež vyzval ministerstvo, aby bralo do úvahy, že starí doktori majú stále silnejšie obavy z vlastnej nedostatočnej pripravenosti a môžu nakoniec ambulancie zatvoriť.

Štát však počíta so scenárom, že sa do eHealthu nepripoja úplne všetci poskytovatelia zdravotnej starostlivosti, čo priznal ešte v júni.

Faktúra s právnymi následkami

Paluškovej sa nepozdáva ani praktika firmy Medicom Software, ktorá ako jedna z viacerých vyvíja ambulantný softvér. Dostala od nej faktúru na 60 eur za aktiváciu modulu eRecept Všeobecnej zdravotnej poisťovne a do budúcnosti aj ďalších dvoch poisťovní. Mala pritom ešte júnový dátum vystavenia i splatnosti.

Priložený sprievodný list dodával, že keď nedôjde k zaplateniu do konca roka, poplatok bude vyšší. Navyše lekári majú platiť i štvrťročný udržiavací nekonkretizovaný poplatok. Prvý je v cene aktivácie.

Palušková avizuje riešenie listu a faktúry právnou cestou. „Napriek vysokému dátumu upozorňujeme všeobecných lekárov, aby neuhrádzali faktúry za služby, ktoré sú v rozpore s viacerými právnymi normami,“ dodáva.

Autor: Lukáš Kosno

Zdroj: zive.sk