Prišli sme o ďalšie milióny, z eHealth-u je zas iba torzo

SONY DSC

Štátne Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) nezvládlo zavedenie elektronického zdravotníctva eHealth-u. Napriek tomu, že sa doň vlialo viac ako 57 miliónov EUR z eurofondov a na jeho prípravu museli prispieť ďalšími obrovskými sumami aj všetky zdravotné poisťovne. Od 1.1.2018 mal byť systém plne funkčný. Zase nebude.

 

Foto: archív redakcie

Sľuby, sľuby, sľuby. Potom vyhrážky

NCZI, ktoré má projekt na starosti, absolútne a neospravedlniteľne zlyhalo. Najprv sebavedomo a rozšafne sľubovalo lekárom, pacientom aj ministerstvu zdravotníctva spusteniu eHealth-u od 1.1.2018. Sľubovalo celú jar, leto aj jeseň. Testovalo sa v ambulanciách, v nemocniciach. Lekári opakovane upozorňovali na zásadné chyby. Vraj sa vyladia. A do systému natekali ďalšie a ďalšie státisíce EUR. A potom balónik praskol. Do 31. októbra 2017 museli všetci lekári a sestry v ambulanciách aj v nemocniciach požiadať o identifikačné kartičky, pretože iba tak sa vedia pripojiť do systému. Zákon jasne stanovuje, že NCZI im všetkým malo kartičky zaslať do 30.novembra 2017 a prístupové heslá najneskôr do 10. decembra 2017. Teda tento týždeň ich všetci mali mať. Stále ich nemajú tisíce lekárov a sestier. O niekoľko dní sa byť eHealth spustený a majú sa doň pripojiť. Nestane sa tak. Projekt skolaboval.

Poskytovatelia zdravotnej starostlivosti si museli zabezpečiť softvérové programy povinne spolupracujúce s eHealth-om. Dodnes nikto nevie, či existujúce programy v ambulanciách a nemocniciach túto zhodu majú. Napriek snahe sa nám to zistiť nepodarilo. NCZI na svojej webovej stránke neuvádza ani jeden. Miesto toho začali lekárom prichádzať faktúry od softvérových firiem na rôzne služby pod hrozbou, že bez ich uhradenia sa k eHealth-u nepripoja. Mnohí z obavy pred pokutami zaplatili…

Kto porušil zákon?

NCZI absolútne nezvládlo projekt a znemožnilo spustenie eHealth-u. „Od včera máme k dispozícii právnu analýzu SVLS. Je jednoznačná. NCZI porušilo zákon, pretože si nesplnilo množstvo svojich povinností. Lekárom aj sestrám sa ešte nedávno vyhrážalo vysokými pokutami,“ povedala Monika Palušková, prezidentka Spoločnosti všeobecných lekárov Slovenska (SVLS). „Ako lekári sme boli počas roka vystavení nesmiernemu psychickému tlaku. Boli sme obviňovaní, že elektronické zdravotníctvo nechceme. Nie je to pravda. Potrebujeme ho my aj naši pacienti ako soľ – avšak funkčné, rýchle a bezpečné.“ Ako ďalej uviedla, situácia sa za posledné tri dni radikálne zmenila. „Náhle je zo strany NCZI o pokutách pre lekárov ticho. Jeho vedenie nám zrazu sľubuje posunutie zavedenia eHealth-u a odpustenie sankcií. Je to nezmysel. Zákon jasne hovorí, že pokiaľ lekári dokážu, že sa z objektívnych príčin nemohli do systému pripojiť, nehrozia im žiadne postihy. Zdôrazňujem, žiadne. Objektívnou príčinou je aj nedodanie kartičiek a prístupových hesiel zo strany NCZI,“ upresnila Palušková.

Ako ďalej?

Všetky  vyhlásenia NCZI o tom, že lekári nebudú sankcionovaní za nepripojenie do eHealth-u od 1.1.2018 sú iba snahou zastrieť skutočnú príčinu opätovného kolapsu projektu a vlastnú neschopnosť konečne ho spustiť. „eHealth nie je o kartičkách. Je tu mnoho pochybení, nevysporiadaných vzťahov, neuhradených platieb, nezodpovedaných otázok o bežnej prevádzke aj o bezpečnosti údajov. Prilepilo sa naň toľko podnikavcov, až z toho mrazí,“ dodala Palušková. „Je tu jasná snaha NCZI odviesť pozornosť od vlastného zlyhania. Manipulovať lekárov prísľubom posunutia eHealth-u je naivné. Právo je na ich strane. Z eHealth-u k 1.1.2018 zostalo iba torzo. Treba sa otvorene spýtať, kto v NCZI nesie za zbabraný projekt zodpovednosť a ako bude pokračovať ďalej,“ uzavrela Palušková.

Zdroj: Spoločnosť všeobecných lekárov Slovenska (SVLS)

Foto: archív redakcie