Infúzie vitamínu C na liečbu rakoviny

ID-10056763V ČR sa ako novinka zavádza liečba vysokými dávkami vitamínu C infúziami do žily.

Liečbu už poskytujú niektoré onkologické centrá, časť onkológov ale vyčkáva, až klinické štúdie definitívne potvrdia jej prínos. Použitie infúziou vitamínu C schválil liekový ústav. Vysoké dávky vitamínu C posilňujú imunitu, jedna dávka stačí napríklad na prevenciu chrípky. Dlhodobo sa infúzie dávajú ako doplnok protinádorovej liečby. Novinárom to 11. septembra povedal farmakológ Zdeněk Procházka.
Pripomenul, že bežné dávky vitamínu C zo stravy či tabliet pokryjú len bežné fyziologické potreby. Do krvi sa nedostane cez črevnú bariéru dosť vitamínu C. Aj keby človek zhltol megadávky, telo ich vylúči močom.
Infúziou sa dostane do krvi dávka, ktorá pôsobí protiinfekčne, protizápalovo a antioxidačne. “Keď sa dávka ešte navýši, tak sa v posledných amerických štúdiách ukazuje, že pôsobí aj protinádorovo,” povedal Procházka. Preto teraz farmakológovia zoznamujú s výsledkami štúdií a spektrom účinkov českých lekárov.
Infúzie možno využiť pri prevencii chrípky, pri alergiách, autoimunitných ochoreniach, ako je Crohnova choroba, a tiež pri liečbe rakoviny. Liečba je nevhodná iba pre ľudí s porušenou funkciou obličiek a obličkovými kameňmi.

Čítajte viac na: http://www.zdravky.cz/zpravodajstvi/z-domova/infuze-vitaminu-c-k-lecbe-rakoviny