Kedy voda môže byť rizikom?

sme

Mnohí z nás počas letných horúčav radi zájdu na kúpalisko, nie je však na škodu preveriť si hygienickú nezávadnosť vody, v ktorej sa chceme kúpať, pre možné zdravotné riziká.

Voda prírodných kúpalísk môže byť kontaminovaná patogénnymi mikroorganizmami ako vírusy, prvoky, baktérie, huby či črevné parazity. Častým prejavom zdravotných ťažkostí sú hnačkové ochorenia. Niektoré vírusy môžu spôsobiť zápaly očných spojoviek alebo hepatitídu typu A. V prípade kúpania v bazénoch sú rizikové najmä bazény s termálnou vodou pre možnú nákazu parazitárnymi červami alebo prvokmi. Niektoré spôsobujú miernejšie črevné ťažkosti, iné však môžu mať na svedomí aj také závažné ochorenia ako zápaly mozgu alebo mozgových blán. K rizikám kúpalísk patria aj rôzne hubovité a plesňové ochorenia, dermatitídy.

Ďalšie ťažkosti

Ženy by si mali dávať zvlášť pozor, chlórovaná voda a mokré plavky sú živnou pôdou pre vznik gynekologickej mykózy alebo inej infekcie, napríklad aj močových ciest. Na prírodných kúpaliskách pozor na sinice – vyvolávajú alergické reakcie ako dýchacie ťažkosti, vyrážky, zápaly očných spojoviek, po prehltnutí kontaminovanej vody sa môže objaviť nevoľnosť, hnačky a zvracanie. Takisto výlučky zvierať môžu vodu kontaminovať, hrozbou pre človeka je napríklad leptospiróza – ochorenie, ktoré sa príznakmi veľmi podobá chrípke alebo zápalu mozgu a mozgových blán.

Kde sa sťažovať

O to, čo všetko je prevádzkovateľ kúpaliska zo zákona povinný zabezpečiť sa obvykle zaujímame až vtedy, ak už máme reálny problém. Tieto povinnosti upravujú vyhlášky Ministerstva zdravotníctva a podrobné informácie nájdete napríklad na stránke Úradu verejného zdravotníctva SR. Spolu s ďalšími 36 regionálnymi úradmi sledujú situáciu a kvalitu vody na kúpanie nielen na umelých kúpaliskách, ale aj na asi 80 prírodných vodných plochách.

Časť z nich má svojho prevádzkovateľa, čím sa stáva prírodným kúpaliskom, kde takisto platia zákonom stanovené pravidlá. Ak máte podozrenie, že kvalita vody alebo iné hygienické štandardy nie sú vyhovujúce a nezodpovedajú nariadeniam, ktoré prevádzkovateľovi ukladajú platné predpisy, môžete sa sťažovať buď priamo prevádzkovateľovi kúpaliska alebo na príslušnom regionálnom úrade verejného zdravotníctva.

Zdroj: sme.sk

Foto: sme.sk