Lekárska komora sa chce podieľať na obsadzovaní siete špecialistami

Slovenská lekárska komora (SLK) by sa chcela v budúcnosti podieľať na tvorbe siete špecialistov. Podľa idey jej predstaviteľov by počet lekárov v sieti špecializovanej ambulantnej zdravotnej starostlivosti určovali zdravotné poisťovne, vyššie územné celky či ministerstvo zdravotníctva a komora by zabezpečovala obsadenie miest lekármi.

Podľa šéfa SLK Mariana Kollára takýto systém funguje vo viacerých európskych krajinách. Vytváranie siete by malo byť na základe jasných pravidiel stanovených poisťovňami a komorou. Tá by pre jednotlivé ambulancie vytvárala zoznam čakateľov. Predstava SLK je taká, že pokiaľ na dané miesto komora navrhne konkrétneho špecialistu, povinnosťou zdravotných poisťovní bude zazmluvniť ho. Lekári by mali zároveň získať garanciu, že zo siete bezdôvodne nevypadnú.

Ako poukázala Zuzana Teremová zo SLK, komora už v minulosti zohrávala pri tvorbe siete významnú funkciu. “V súčasnosti sa SLK dostáva mimo tohto procesu, a to napriek tomu, že zastrešuje prakticky všetkých lekárov,” skonštatovala. Slovenská lekárska komora je presvedčená, že pokiaľ by zabezpečovala obsadzovanie, dopĺňanie a uvoľňovanie siete špecialistov, zvýšila by sa tak transparentnosť.

Ochotu pre takéto riešenie však Kollár nevidí, tvrdí, že snahou kompetentných je “mať všetko v rukách” a ovplyvňovať sieť centrálne. Verí však, že novú filozofiu sa podarí presadiť. Potrebu zainteresovanosti komory zdôvodňuje napríklad aj tým, že kontroluje kredity, či dohliada na vzdelávanie lekárov. V prípade záujmu je pripravená návrh pretaviť do konkrétnej podoby v priebehu niekoľkých týždňov.

“Tento návrh je pre Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR neakceptovateľný a neprípustný. SLK má jasne stanovené kompetencie v zákone a nevieme si predstaviť, že by mala rozhodovať o tom, ktorý z jej členov bude umiestnený vo verejnej minimálnej sieti, a tým pádom ho budú musieť poisťovne zazmluvniť,” reagovala hovorkyňa rezortu Martina Lidinská. Poukázala na to, že zákon jasne stanovuje, za akých podmienok môžu zdravotné poisťovne uzatvárať a vypovedať zmluvy s poskytovateľmi.

Ministerstvo dnes pripomenulo, že viackrát komoru upozornilo na jej konanie v rozpore so zákonom, ktoré sa týka sústavného vzdelávania lekárov. Kollár dnes avizoval, že v súvislosti s touto témou usporiada SLK na budúci týždeň tlačovú konferenciu.

Zdroj: TASR

Foto: TASR