Ľudia na celom svete si dnes pripomínajú deň sklerózy multiplex

Deň SM

Ľudia na celom svete si poslednú májovú stredu pripomínajú Svetový deň sklerózy multiplex (SM). Medzinárodná federácia sklerózy multiplex tento deň prvý raz vyhlásila v roku 2009 s cieľom informovať verejnosť o uvedenom závažnom ochorení. Na Slovensku ním trpí vyše 20.000 osôb a vo svete je chorých takmer 2,3 milióna ľudí.

Skleróza multiplex je nevyliečiteľné a postupujúce autoimunitné ochorenie, ktoré ovplyvňuje centrálny nervový systém. Patrí medzi najčastejšie ochorenia centrálneho nervového systému a ako prvý ho v roku 1868 popísal francúzsky neurológ. Pri SM zápal napáda myelínové ochranné vrstvy nervových vlákien a telo ich začne vnímať ako cudziu látku. Nervové vlákna bez myelínu nemôžu prenášať signály a objavia sa prvé nešpecifické príznaky sklerózy multiplex. Choroba sa zvyčajne prejaví u mladých ľudí vo veku 20 až 40 rokov. Štatisticky dvakrát častejšie u žien ako u mužov.

Príčina vzniku ochorenia nie je dodnes známa a prejavy sú veľmi nešpecifické, zo začiatku nenápadné a ťažšie identifikovateľné. “Veľa pacientov príde k lekárovi až po dlhšom čase a majú za sebou veľa pobehaných odborných ambulancií. Prejavy pripisujú prepracovanosti a vyčerpaniu a ani na um im nepríde, že by mohlo ísť o prejavy sklerózy multiplex,” uviedla neurologička Lucia Illešová.

Pacienti s týmto ochorením mávajú poruchy videnia, častý je zápal očného nervu, dvojité videnie, tiky očí, ochrnutie lícneho nervu, problém majú s poruchami citlivosti kože. Pália ich, brnia a mravčia končatiny, cítia slabosť v rukách a nohách. Jedným z možných prejavov je aj neistota pri chôdzi, ďalej sú to závrate, zhoršená reč a prehĺtanie. Prejavy SM sa môžu ukázať aj v urogenitálnom trakte ako problémy s močením, časté chodenie na záchod, nedostatočné vyprázdňovanie či inkontinencia a časté močové infekcie. U mužov sa ochorenie môže zamaskovať za problémy s erekciou. Niektorí pacienti majú problémy so sústredením, občas zabúdajú na inak bežné veci, majú depresie, úzkostné poruchy a neurózy.

Zdroj: TASR

Foto: TASR