Na zdravie, priatelia…

3-fecb375fc36379c64551f962a9eb8760284fdc84

Zdravie patrí k najdôležitejším veciam v živote ľudí. V každom Novoročnom prianí zaznieva : „a veľa zdravia“.… a pri každom prípitku na oslavách je počuť : „Na zdravie, priatelia“…. Zdravie a peniaze je asi najčastejšie téma

na rozhovory v rodine a spoločnosti.

Keď si uvedomujem, čo všetko pre nás zdravie znamená, začínajú ma napadať tieto otázky:  Prečo ide na stravu, lieky a potravinové doplnky  v rodine takmer polovica zárobku? Prečo sa začíname starať o zdravie, až keď oň prídeme? Prečo si nevážime to, čo sme dostali zadarmo? Prečo sa častejšie rozprávame o chorobách ako o zdraví?  Ak je zdravie tak dôležité, prečo sa na školách neučia aspoň základy životosprávy? Prečo je na svete čoraz viac chorých, keď rastie počet lekárov, nemocníc a liekov?  Prečo nevenujeme viac času prevencii zdravia ? Prečo toľko ľudí hazarduje so svojim zdravím?…  Prvé, čo som si uvedomil je, že vlastne vôbec nepoznáme systém zdravia.

Pokúsim sa o systémový pohľad  na starostlivosť o zdravie. V minulosti nebolo toľko lekárov ako dnes. Boli len ránhojiči, felčiari a bylinkári, ktorí si odovzdávali vedomosti a skúsenosti o údržbe zdravia z pokolenia na pokolenie. Zdravie bolo odjakživa výlučnou záležitosťou každého jednotlivca v boji o prežitie. Ľudia prirodzene preberali zodpovednosť za svoje zdravie, lebo každý sedliak, remeselník či obchodník vedel, že aby prežili musia byť zdraví. Na svoju jednoduchú stravu využívali to, čo im poskytovala príroda. Na pitie sa používala čistá voda a  bylinné čaje. Potraviny boli spravidla vypestované v danej lokalite.  V strave prevažovali obilniny, strukoviny, zelenina a ovocie. Mäso sa jedlo jeden až dva krát týždenne, väčšinou v nedeľu.  Na domáce liečenie sa používali rôzne bylinky a masti. Soľ bola drahá (soľ nad zlato) a tak sa solilo málo. Na sladenie sa používal med alebo melasa v minimálnom rozsahu, aj to len počas sviatkov. V tom čase prevažovala fyzická práca a tak ľudia mali prirodzenú kondíciu. Všade sa chodilo peši a fyzický pohyb bol prirodzenou súčasťou života. Nadváha sa u ľudí prejavovala zriedka, aj to väčšinou v bohatých rodinách. Spávať sa chodilo po zotmení a vstávalo sa pri východe slnka. Ľudia pracovali prevažne fyzicky a tak si vážili poriadny spánok potrebný na odpočinok. Dá sa povedať , že v minulosti žili ľudia v súlade s prírodou, a preto sme ako ľudstvo prežili. Ľudia nepoznali bežne choroby ako cukrovka, astma, infarkt, nadváha, oslabenie imunitného systému a ak áno, tak len v minimálnom rozsahu. Podľa súčasných vedomostí o správnej životospráve to boli takmer ideálne podmienky v starostlivosti o zdravie. Tento spôsob života bol ekonomicky nezávislý, lebo všetko čo potrebovali k životu si dokázali dopestovať sami.

Keď sa pozerám na životosprávu dnešných ľudí, tak musím povedať, že sme sa asi zbláznili. Stali sme sa úplne ekonomicky závislí na obchodníkoch, lekároch, zamestnávateľoch a štáte.  V strave dominujú priemyselne spracované trvanlivé potraviny nadopované chémiou, soľou, konzervačnými látkami , rafinovaným cukrom a syntetickými sladidlami. Domácu stravu  sme vymenili za polotovary,  hotové priemyselne spracované jedlá a rýchle občerstvenie (fast food). Sladkosti sa stali súčasťou jedálnička a návšteva cukrárne je neodmysliteľný spôsob života. Mäso, mäsové a mliečne výrobky máme na tanieri každý deň. Pri veľkochove sa zvieratám dávajú antibiotiká a rastové hormóny. Poľnohospodárstvo používa umelé hnojivá, pesticídy a chemické postreky. Zeleninu a ovocie jedávame čoraz častejšie sterilizované v konzervách alebo ako kompóty. V našej strave prevažujú tepelne upravované jedlá a predražené potraviny z celého sveta. Aby vydržali dopravu, tak sa oberajú nezrelé,  ožarujú alebo striekajú chemickými látkami. Čistú vodu ( chlórovanú) už takmer vôbec nepijeme. Namiesto nej používame osladené sýtené nápoje, sýtené minerálne vody, pasterizované ovocné šťavy a džúsy s najrôznejšími syntetickými arómami.  Do toho si pridávame osladené mliečne nápoje a  kokteily s rôznymi príchuťami a cukrom. Na vylepšenie jedál používame dochucovacie a koreninové zmesi plné chémie , soli, glutamátu a škrobov.  Priemyselná strava je zdraviu škodlivá, drahá a stojí nás veľa peňazí. Vďaka hromadnej doprave sme obmedzili pešiu chôdzu na minimum a celkovo sme sa prestali fyzicky namáhať. Výsledkom takejto životosprávy je nadmerná obezita, prudký nárast civilizačných chorôb, problémy s trávením, psychické poruchy, stres,  nadmerná konzumácia rôznych liekov a predčasná úmrtnosť.

Pritom všetci ľudia chcú byť zdraví a snažia sa pre to urobiť maximum. Lenže na to, aby si vrátili zdravie aspoň do pôvodného stavu potrebujú poznať systém zdravia a zmeniť stravovacie návyky. O tom sa však na školách neučí a tak sú nútení preberať základné informácie o údržbe zdravia od svojich rodičov, známych, lekárov a obchodníkov s potravinami a zdravím. Takýmto spôsobom vznikajú takzvané dedičné choroby. Nie nadarmo sa hovorí: „Aký otec, taký syn, aké drevo, taký klin, aká matka, taká Katka, taká aj jej kamarátka.“. Najväčší problém ľudí vidím v tom, že sme sa zbavili zodpovednosti za svoje zdravie a prenechali to na lekárov,  predajcov, dietológov  a systém zdravotnej starostlivosti. Je zarážajúce, že čím máme viac lekární a nových liekov, lekárov , nemocníc a zdravotníckych zariadení, tým je viac chorých ľudí. Táto cesta vedie ľudstvo do záhuby. Je na čase prevziať starostlivosť o svoje zdravie  na seba.

Človek je zložitý organizmus, ale jeho údržba je jednoduchá. K tomu však potrebujete základné vedomosti o systéme zdravia. Na to vám poslúži moja kniha Šlabikár zdravia. Ako cestu vidím návrat k prírode a nahradiť tepelne upravovanú stravu surovou v pomere 30 : 70. Ďalej zaradiť do stravy  byliny a bylinné zmesi, ktoré ako jediné nás dokážu detoxikovať a alkalizovať.  Pri uzdravovaní sa najskôr  musíme zbaviť jedov a chémie, ktoré máme v telách a ktoré sú príčinou všetkých chorôb.  Ja som sa pri detoxikácii zbavil šesť kíl nánosov a nečistôt z hrubého čreva. Vráťte sa k obyčajnej čistej  vode a dodržiavajte pitný režim. Potom si doplňte potrebné živiny, vitamíny a minerály  prostredníctvom surovej zeleniny, ovocia a čerstvých bylín. Napokon udržiavajte piliere zdravia a nové stravovacie návyky. Zistíte, že pri vlastnom vyváženom stravovacom programe ušetríte v rodine stovky eur. Uvedomte si, že len vy sami sa dokážete uzdraviť. Vy máte skutočný záujem na tom, aby ste boli zdraví. Ostatní chcú na vás len zarobiť a preto biznis s potravinami a zdravím patrí medzi najväčšie na svete. Takže,  Na zdravie, priatelia…

Autor: Ján Zbojek

Zdroj: sme.sk

Foto: sme.sk