Nájom bez verejnej súťaže? VšZP hľadala novú budovu cez inzerát

Štátna poisťovňa sa bude sťahovať. Na tom by nebolo nič čudné, keby netajila všetko, čo sa tohto jej plánu týka. Nechce prezradiť, koľko bude stáť prenájom budovy, komu patrí a dokonca ani to, kde sa nové sídlo bude nachádzať.

VZP, Mamateyova ulica, Všeobecná zdravotná poisťovňa

Generálne riaditeľstvo Všeobecnej zdravotnej poisťovne v Bratislave sídli v dvoch budovách, na Mamateyovej ulici a v budove na Ondavskej ulici.
Autor: Ivan Majerský, Pravda

Lepšie priestory pre 260 zamestnancov generálneho riaditeľstva pritom hľadala tak, že si zadala inzerát v médiách. Podľa niektorých právnikov nepostupovala správne a mala vypísať verejnú súťaž.

V súčasnosti sú zamestnanci generálneho riaditeľstva najväčšej štátnej poisťovne Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VŠZP) rozdelení v dvoch budovách v rôznych častiach Bratislavy. Jedna sa nachádza v Petržalke na Mamateyovej ulici, druhá v Ružinove na Ondavskej. Podľa vyjadrenia poisťovne im to v praxi výrazne sťažuje prácu, preto chcú zamestnancov oboch budov premiestniť do jednej. Presťahovaním si sľubuje zefektívnenie práce aj nižšie náklady.

Pri tom všetkom však VŠZP nemôže zabúdať, že hospodári s peniazmi svojich poistencov, ktorí sú jej povinní odvádzať zdravotné poistenie. Teda spôsob, ako narába s týmito financiami, by mal byť transparentný a podliehať kontrole.

Postup, ako si štátna poisťovňa hľadala nové priestory, nepovažujú za správny ani niektorí Pravdou oslovení právnici. „V prvom rade musím poukázať na tú skutočnosť, že na nadobúdanie nehnuteľnosti sa nevzťahuje zákon o verejnom obstarávaní, Všeobecná zdravotná poisťovňa by však ako subjekt, ktorého stopercentným vlastníkom je štát, mala starostlivo a zodpovedne pristupovať k svojmu hospodáreniu. A to v plnom rozsahu platí aj pre výber priestorov na prenájom, osobitne v prípade, ako je tento, keď má ísť o dlhodobý prenájom značne veľkých priestorov,“ povedal advokát Ján Lazur, spolupracujúci s advokátskou kanceláriou TaylorWessing e/n/w/c.

Generálne riaditeľstvo Všeobecnej zdravotnej poisťovne v<br />
Bratislave sídli v dvoch budovách, na Mamateyovej ulici a v budove na<br />
Ondavskej ulici.

Generálne riaditeľstvo Všeobecnej zdravotnej poisťovne v Bratislave sídli v dvoch budovách, na Mamateyovej ulici a v budove na Ondavskej ulici.
Autor: Ivan Majerský, Pravda

Advokát Stanislav Pavol bol konkrétnejší. Tvrdí, že VŠZP ako štátny podnik mal rozhodne vypísať verejnú súťaž. „V zákone o verejnom obstarávaní sú vymenované oblasti, kedy to pri štátnom podniku ide aj priamym zadaním, ale čo sa týka prenájmu, tak ten do toho nespadá, tam by malo byť vypísané klasické verejné obstarávanie a zisťovanie najlepšej ponuky,“ povedal Pavol. V zadaní súťaže podľa neho majú byť uvedené podrobné podmienky, napríklad o akú budovu má ísť, s akým vybavením a s akou cenou.

Autor: Zlatica Beňová

Zdroj: pravda.sk

Foto: Ivan Majerský, Pravda