Prví alkoholici skúšajú novú tabletku. Pomôže im?

Ráno si dať tabletku a počas dňa vypiť namiesto šiestich poldecákov len štyri. A za niekoľko týždňov sa pod dohľadom lekára dopracovať k úplnej abstinencii.

Takto zjednodušene by sa dala opísať nová liečba alkoholizmu, ktorú na Slovensku skúšajú prví pacienti. Niektorí lekári a abstinenti sú skeptickí, prestať piť vraj treba z minúty na minútu.
Ilustračné foto.

Ilustračné foto.
Autor: SHUTTERSTOCK

Najnovšia tabletková liečba pacientovi umožňuje, aby sa alkoholu zbavoval postupne. Lieky, ktoré napomáhajú odvykanie, sa totiž môžu užívať aj pri pití. Doteraz to nebolo možné, existujúce lieky pitie vylučovali. Ak ich človek skombinoval s alkoholom, prišlo mu zle. Práve v tom je nová tabletka iná, človeku umožňuje postupné odvykanie bez toho, aby dal okamžitú stopku alkoholu.

Psychiatrička a psychoterapeutka Silvia Lúčna vysvetľuje, ako sa závislý človek môže k tomuto lieku dostať. „Najprv musí navštíviť psychiatra, ktorý zistí, či je takáto liečba pre neho vhodná. Následne sa dohodnú na ďalšom postupe. Pacient sa snaží obmedziť pitie alkoholu doma a chodí na kontroly. Liek užíva podľa potreby, priemerne dve až tri tabletky týždenne. Lekár pracuje na jeho motivácii, aby prešiel do úplnej abstinencie,“ hovorí Lúčna. Závislý človek si robí záznamy o tom, koľko tabliet a kedy užil, aj koľko alkoholu vypil. Lekár sa s ním rozpráva o jeho pocitoch, prežívaní, zvládaní rôznych situácií a snaží sa mu pomôcť.

„Liek bol u nás zaregistrovaný len na jar, preto je veľmi ťažké hodnotiť jeho výsledky. Dnes mám deväť pacientov, ktorí po troch až štyroch mesiacoch začali abstinovať. Jednému z nich liek úplne zablokoval chuť na alkohol,“ tvrdí psychiatrička, ktorá patrí k lekárom podporujúcim túto metódu. Tabletky ovplyvňujú procesy v mozgu, ktoré sú zodpovedné za naliehavú potrebu pokračovať v pití alkoholu. Pacient sa k nim dostane len na lekársky predpis a spolovice ich preplatí zdravotná poisťovňa. Za 14-tabletové balenie sa dopláca 28 eur, vydržať však môže aj niekoľko mesiacov.

Novému lieku však nedôverujú všetci lekári a upozorňujú na jeho riziká. „Niektorí ľudia si myslia, že pomocou týchto tabletiek budú môcť naďalej piť, ale nie desať poldecákov za večer, ale povedzme dva. Lenže takto to nefunguje. Cieľom je úplná abstinencia. Podľa mojej skúsenosti však do ambulancie prichádzajú ľudia, ktorí chcú okamžite abstinovať. Tabletky pre nich strácajú zmysel,“ uvádza Ľubomír Okruhlica, hlavný odborník ministerstva zdravotníctva pre drogové závislosti. Bežný Slovák starší ako 15 rokov podľa neho vypije 13 litrov čistého alkoholu ročne, kým v Európe je priemer 11 litrov. Z celkového množstva vypitého alkoholu tvoria liehoviny až 47 percent.

„Postupné odvykanie je podľa mňa ukrutne rizikové. Keď pacient pije, nedá sa na neho úplne spoľahnúť. Nemusí prísť na kontrolu alebo užiť tabletku. Myslieť si, že ho nejaký liek zbaví závislosti, je mylné. Musí mať veľmi silnú motiváciu a skutočne sa rozhodnúť, že chce s alkoholom prestať,“ myslí si aj Ivan Novotný, riaditeľ pre liečebno-preventívnu starostlivosť v Sanatóriu AT v Bratislave. Ako priznal, tento liek zatiaľ naordinoval len jednému pacientovi.

Nedôverčiví k novej metóde sú aj niektorí abstinenti. „Neverím tomu, lebo som to sama skúšala. Hovorila som si, dnes si nedám štyri, ale len tri pivá. Ale to je nezmysel. Alkoholizmus je duševná choroba a podľa mňa sa dá liečiť len tak, že sa pitie úplne strihne. Človek najprv znáša ťažké abstinenčné príznaky, ale ak vydrží, neskôr sa dostane do rovnováhy,“ vraví Ľuba Nitrová, ktorá už 21 rokov abstinuje. Podľa nej sa človek musí rozhodnúť okamžite a žiadny ďalší pohárik si už nedať. Inak sa pomaly zabíja a nedokáže byť šťastný.

Súhlasí s ňou aj 34-ročný Michal, ktorý abstinuje už tri roky. „Človek sa musí rozhodnúť a v tej chvíli sa stať abstinentom. Aj ja som si spočiatku myslel, že mám všetko pod kontrolou, ale nebolo to tak. Piť som začal v puberte a k lekárovi som sa dostal až v tridsiatke,“ opisuje s tým, že postupné uberanie pohárikov si vo svojom prípade vôbec nevie predstaviť. „Bolo to síce ťažké, ale na tabletky by som sa nikdy nespoliehal. Bál by som sa, že namiesto alkoholu ostanem závislý na tabletkách a nezbavím sa ich,“ dodal.

Nová liečba alkoholizmu

  • pacient príde k psychiatrovi, kde si po konzultácii môže zvoliť tabletkovú liečbu
  • dohodne sa na pravidelných kontrolách a postupnom uberaní pohárikov
  • doma si zapisuje, koľko liekov a kedy užil a takisto, koľko alkoholu vypil
  • popritom navštevuje lekára, ktorý sa ho snaží motivovať k abstinencii
  • tabletky sú na lekársky predpis a za jedno 14-tabletové balenie pacient dopláca 28 eur
  • liek sa užíva podľa potreby, maximálne jednu tabletku denne, podľa lekárov však pacient bežne užije dve-tri tabletky týždenne
  • na Slovensku osoba nad 15 rokov vypije priemerne 13 litrov čistého alkoholu ročne, v Európe je priemer 11 litrov

Autor: Jana Trebulová

Zdroj: pravda.sk

Foto: SCHUTTERSTOCK, pravda.sk