Nejasná budúcnosť kúpeľov Sliač, alebo komu vlastne kúpele patria ?

3-fecb375fc36379c64551f962a9eb8760284fdc84

Svetoznáme ( boli ) kúpele Sliač majú polohu, o akej sa iným kúpeľom môže iba snívať. Mečiarove veľké plány s regiónom upadli do zabudnutia a Soboňa ? Kúpele dostal za 1 Korunu oproti loajalite a sľuboval.

Sľub znel – investície a rekonštrukcia. Skutočný zámer – predaj a zbohatnutie ! Z predaja nič nebolo, pretože sa nenašiel vhodný investor. Kto poznáte areál kúpeľov, viete, že v strede je zarastený skelet megabudovy z čias totality. V súčasnosti by žiaden statik nepovolil dostavbu a donedávna slúžil skupinám peintbalistov, ako super dobrá hracia plocha. Ani filmári by nepohrdli takými kulisami pre lacné akčné trháky. Náklady na likvidáciu si ani nechcem predstaviť. Okolo je už les.

Realitou je, že liečebné účinky prameňov sú pre kardiakov nesporné. Keď pred cca 4 rokmi zatvorili jednu z dvojice jedální, bol to jasný signál, že počet hostí dramaticky klesol. Stačí sa v areáli prejsť a máte dôkaz. Sem tam niekto, večer sa nekonajú tanečné zábavy, mimochodom sála je z hľadiska dispozície interiéru, konkurencieschopná hociktorej inej kultúrnej ustanovizni. Z areálu kúpeľov človek dovidí do B. Bystrice, ale aj do Zvolena z kopca a pod kúpeľami je letisko ako na dlani ! Horské prostredie, pekná príroda, blízkosť originálneho salaša a neviem čo by si ešte človek mohol priať.

Nemec je ochotný cestovať autom do 300 km, ďalej zásadne lieta. Je nutné ďalej komentovať súvislosti ? Asi je to zbytočné. Infraštruktúra nemôže byť lepšie prispôsobená pre akýchkoľvek zahraničných klientov.

Momentálne nie je jasné kto má rozhodovacie práva nad kúpeľami a čie vlastne sú. Nikto sa k tomu nechce vyjadrovať. Soboňa by chcel vlastniť, FNM to nerieši, K. Konárik s 13 % akcií veľa nevyrieši a vláda sa samozrejme nestará, lebo, načo by aj. Je v podstate pred voľbami a riešia sa len predvolebné balíčky a zabezpečujú hlasy. Spolu so štátnym rehabilitačným ústavom v Kováčovej, ktorá je na dohľad, by tieto kúpele mohli tvoriť vynikajúcu dvojičku a dobré možnosti pre pozdvihnutie regionálneho cestovného ruchu, pracovné príležitosti pre mnohých ľudí.

Slovensko je malý štátik s neskutočným bohatstvom od Boha a prírody. Štát sa momentálne môže topiť v peniazoch, už neplatia pravidlá krytia peňazí Národným bohatstvom štátu, privatizácia elektrární je u konca a zdieranie ľudí trvale pokračuje. Od buka do buka by to nešlo, ale takéto vychytávky neriešiť je na trest ukrižovaním !

Autor: Ján Šeďo

Zdroj: sme.sk

Foto: sme.sk