Odborník búra mýty o cvičení, ktorým každý verí: O tomto nikto nevedel!

Active family - mother and kids running, biking, rollerblading

Dr. Michael Mosley je autorom populárnej diéty 5:2, podľa ktorej sa stačí normálne stravovať 5 dní v týždni a 2 dni obmedziť príjem kalórií. Tisícky ľudí si nevie vynachváliť tento spôsob stravovania, vrátane známych osobností, akou je modelka Miranda Kerr. Odborník uviedol na pravú mieru nezmysly, ktoré sa týkajú cvičenia!

Doteraz sme boli presvedčení o tom, že cvičenie je všeliek na rôzne neduhy. Nielenže si vďaka nemu zlepšíme kondíciu, ale pomôže nám schudnúť a posilniť duševné zdravie. Zdá sa však, že skutočnosť je úplne iná. Aspoň podľa diétneho experta.

Cvičenie v skutočnosti môže spôsobiť priberanie na váhe a žiadne hormóny šťastia sa nevylučujú počas toho, ako makáme v posilňovni.

„Veľa ľudí si myslí, že keď cvičia, môžu jesť, čo len chcú a že posilňovňa ich robí šťastnými. Omyl!“ povedal Dr. Michael Mosley.

Pozrite sa na ďalšie mýty o cvičení, ktoré by mohli urobiť viac škody ako úžitku!

Chodením do posilňovne môžete pribrať

Ako sa uvádza na Dailymail.co.uk, kľúčovým problémom je fakt, že sa zvykne množstvo ľudí odmeňovať po náročnom cvičení. Za to, že boli v posilňovni, môžu potom jesť všetko, čo len chcú.

Cvičenie je dobrý spôsob, ako si udržať hmotnosť, no nie je to dobrý nápad, ako ju zredukovať. Navyše, ak sa chystáte do posilňovne, budete síce spaľovať kalórie – ale oveľa menej, než si myslíte,“ upozorňuje Dr. Michael Mosley.

Mnohí dokonca podceňujú obsah kalórií v potravinách a nápojoch. Myslia si, že v jednej malej sladkosti sa nenachádza veľa kalórií.

„Keď zabehnete jednu míľu, spálite približne 100 kalórií. Ak si dáte muffin, prijmete 500 kalórií – takže by ste ho spálili piatimi míľami alebo chôdzou, pričom by ste museli prejsť 10 míľ,“ uviedol na pravú mieru.

Latté zase obsahuje 150 kalórií. Tých by ste sa zbavili behom na 1,5 míľ alebo chôdzou na 3 míle.

Aj to sú dôvody podľa diétneho experta, prečo ľudia nikdy neschudnú v dlhodobom horizonte, aj keď budú chodiť do posilňovne.

Tréningy vás nemusia dostať do kondície

Nedávno sa realizoval experiment, ktorého sa zúčastnilo 100 ľudí. Tí cvičili 30 minút päť dní v týždni. Merala sa sila ich srdca a pľúc. Aj keď 20 percent z nich získali výrazne lepšiu kondíciu, u väčšine sa príliš nezmenila a ďalších 20 percent zase vôbec žiadnu zmenu nepostrehli – jednoducho na to nemali tie správne gény.

„Je to pravda – niektorí ľudia majú určité gény, čo znamená, že jednoducho nemôžu schudnúť. Môže to byť veľmi demoralizujúce, majú pocit, že zlyhali,“ povedal Dr. Michael Mosley.

Pri zvýšenej telesnej aktivite sa nevylučujú endorfíny

Odjakživa sme verili tomu, že cvičenie je výborné najmä pre duševne chorých. Že pohyb im dodáva nielen energiu a silu, ale zdvíha im náladu. Skutočnosť je však taká, že doteraz neexistuje žiadny vedecký dôkaz, ktorý by potvrdil, že sa pri tréningoch vylučujú hormóny šťastia – endorfíny.

“Molekuly endorfínov sú príliš veľké, aby prešli cez hematoencefalickú bariéru. Ja osobne pri cvičením nepociťujem, že by sa mi zlepšila nálada,“ povedal diétny expert.

Štúdie síce preukázali, že cvičenie môže zmierniť príznaky depresie, no dôležité je hýbať sa na čerstvom vzduchu. Nie je nič lepšie ako si zacvičiť vonku a vyčistiť si hlavu!

Nemusíte cvičiť celú hodinu

Tréningy s vysokou intenzitou v krátkom čase sú oveľa výhodnejšie ako sa potiť hodinu v posilňovni! Potvrdil to výskum, v ktorom sa ukázalo, že len 4 minútové cvičenie týždenne po dobu šiestich týždňov dramaticky zlepšilo zdravie a fyzickú kondíciu mužov a žien.

“Napriek tomu sa obavám, že cvičenia s vysokou intenzitou by mohli byť nebezpečné pre staršie osoby alebo osoby so srdcovými ochoreniami, no pre ostatných má pozitívny účinok,” povedal Dr. Mosley.

Takéto cvičenie je jednoznačne dobrým spôsobom, ako ľuďom s nabitým rozvrhom a hektickým životným štýlom ukázať, že stačí len pár minút týždenne na to, aby si zlepšili zdravie!

Čo si myslíte o vyjadreniach odborníka Dr. Michaela Mosley? V každom prípade, netreba to brať vážne. My v redakcii sa nestotožňujeme s niekotrými vyjadreniami, vrátane toho, že cvičenie nie je dobrý nápad vtedy, ak chcete zredukovať hmotnosť. Existuje predsa množstvo ľudí, ktorí sa vďaka cvičeniu zbavili prebytočných kíl. Jedným z dôkazov je aj dvadsaťjedenročný Martin, ktorý sa zmenil na nepoznanie!

Zdroj: zoznam.sk

Foto: fotolia.com