Opentaní dôverníci

Foto: FB

Organizácie, ktoré majú meno, vlastní Penta. Žiaľ, už aj tie „bez mena“ si pomaly obracia na svoje konto, pretože ide o výborný plášť proti dažďu zákonov. Ukrývanie sa za malými či veľkými firmami – spentovaná spoločnosť. To je len definícia na okraj.

Zdravé médiá

Zákony sú postavené stručne, jasne a hlavne nedomyslene. Inak by finančné skupiny nevlastnili podiely niekoľkých médií a jedna z nich najnovšie aj celú zdravotnú poisťovňu.

Dôveru chvíľu nechajme bokom. A nemyslím tým len poisťovňu. V hlavách nám vŕta dôvernejšia téma – vlastnenie médií a ich vzťah k nezávislosti a objektivite. Myslíte, že vydavateľstvo Petitpress bude kritizovať Pentu? Ani Haščák nezverejňuje na webe svoj manuál úspešného muža. Ale ak by z toho „dobre kvaplo“, určite by sa nad tým minimálne zamyslel. Našťastie tu ostala trochu rešpektovaná etika žurnalistiky a Denník SME pod textami o Pente uvádza, že je jej podielovým vlastníkom. To však stále neochráni zdravú objektivitu. A ticho lieči!

Dôvera nadovšetko

Keď sa už Pente podarilo stratiť dôveru ľudí (aspoň niektorých), skúsili to ešte dôvernejšie. Kto vie, čo nám prinesie finančná skupina do súkromnej zdravotnej poisťovne!? Nadštandardnú starostlivosť, modernizáciu, lepší proces počas očakávania drahých hospitalizácií alebo len zvýšené poplatky a všetko sa stratí ako jarný sneh? Keď v roku 2012 Robert Fico vyhlásil stanovisko o znárodnení poisťovne a myšlienke vytvorenia jednej – štátnej,  Penta už vtedy uvažovala vopred. Od jej spoluvlastníkov, cyperskej firmy Prefto Holding Limited, chceli kúpiť druhý podiel. Ťažko sa však kupuje poisťovňa so 180 miliónovým dlhom. Prišiel rok 2015 – s novými podmienkami!

Všestranní podnikatelia

Majitelia Penty boli opäť na nákupoch. K niekoľkým nemocniciam, lekárňam, medicínskym centrám, poliklinikám, si pripísali na konto i poisťovňu. A aby sa nepovedalo, občas nahliadnu do stavebných projektov, výrobní mäsa a o pohodlie sa postará zopár médií. So zdravotníctvom sa očividne obchoduje najlepšie.

Príbeh s (ne)dobrým koncom

Kde bolo, tam bolo, bola raz jedna Penta… A takto by mohla pokračovať rozprávka o finančnej skupine, ktorá chce byť objektívna, nezávislá, ľudská  a zároveň vlastniť celý svet. Až na to, že rozprávky majú zväčša dobrý koniec a plynúce ponaučenie. Tu očividne ani jedno nehrozí. Iba žeby?

Autor: Zuzana Rojíková

Zdroj: dennikn.sk

Foto: dennikn.sk