Predá štát svoj podiel v kúpeľoch Sliač?

3-271931c94150a89205fc53e3163cd522285b4ba0

V sliačskych kúpeľoch dôjde v najbližšom čase k personálnym zmenám. Mali by vyplynúť z auditu, ktorý koncom júna oznámil premiér Robert Fico.

  
Kúpele Sliač, Palace

Kúpele Sliač    Autor: Ľuboš Pilc, Pravda

Povedal vtedy, že sa uskutoční personálny audit v spoločnostiach so štátnou účasťou, ako aj vo verejnej správe, kde strana nominovala svojich ľudí.

„Myslím, že dôjde k výmenám v kúpeľoch Sliač,“ povedal dôveryhodný zdroj, ktorý nechcel byť menovaný. Túto informáciu potvrdil aj ďalší človek so znalosťou pomerov v tomto zariadení.

Sliačske kúpele sú dlhé roky v strate. Výsledok hospodárenia firmy za minulý rok po zdanení je mínus 1,036 milióna eur. Riaditeľom a predsedom predstavenstva sliačskych kúpeľov je od októbra 2012 Jozef Udič. V júli sa podľa výpisu z obchodného registra v predstavenstve spoločnosti udiala zmena, keď sa novým členom stal Drahomír Múdry. O ďalších zmenách Udič nevie, tie sú podľa neho v kompetencií akcionárov.

Väčšinovým akcionárom kúpeľov je štátny Fond národného majetku (FNM). Teraz kontroluje 72,5 percenta akcií. Vlani navýšil základné imanie spoločnosti o 1,05 milióna eur. „FNM spolu s vedením spoločnosti realizuje ozdravný plán za účelom revitalizácie činnosti kúpeľov s tým, že zároveň hľadá strategického partnera pre dlhodobú investíciu pre túto spoločnosť,“ povedala hovorkyňa ministerstva hospodárstva Miriam Žiaková. Ďalej spresnila, že v kúpeľoch sa robí hĺbkový audit spoločnosťou Pricewaterhou­seCoopers. Poukázala tiež na to, že akcionári nespolupracujú v takej miere, ako by očakávali.

Okrem FNM je ďalším akcionárom kúpeľov Všeobecná zdravotná poisťovňa a firma KK Company niekdajšieho poslanca parlamentu Karola Konárika. Jeho podiel je necelých 11 percent. Konárik Pravde povedal, že je mu ľúto, v akom stave sa kúpele nachádzajú. „Chcem s tým mať svätý pokoj, je to ukážka politiky od roku 1994 až po súčasnosť,“ poznamenal. Svoje akcie ponúkol na predaj ešte minulý rok. FNM sám navrhol podľa neho cenu akcií na odkúpenie, ale do dnešného dňa sa nič nedeje.

Podľa riaditeľa Udiča kúpele vykazujú stratu posledných 10 rokov. Ako ďalej spresnil, zlom nastal v roku 2012, keď strata bola vyše 800-tisíc eur. Po tomto prepade sa podľa riaditeľa urobili kroky k zastaveniu straty, ale tie sa prejavia v dlhšom časovom horizonte. Udič vysvetlil, že bolo nutné vypovedať niektoré zmluvy, a to negatívne ovplyvnilo vlani hospodársky výsledok. Doplnil, že tieto zmeny by sa mali prejaviť už v tomto roku, aj keď sa stratu ešte nepodarí odstrániť.

Podstatným dôvodom pri posudzovaní hospodárenia kúpeľov bola aj novela zákona o rozsahu zdravotnej starostlivosti uhrádzanej z verejného zdravotného poistenia. Z nej vyplynulo, že mnoho pacientov bolo preradených zo skupiny A do B, čo znamená, že ľudia si už platia aj za stravu a ubytovanie. Udič tiež upozornil, že za predchádzajúcich 25 rokov sa do spoločnosti vôbec neinvestovalo a na množstvo súdnych sporov o vlastníctvo kúpeľov. Tieto skutočnosti podľa Udiča viedli k strate konkurencieschop­nosti oproti kúpeľom, ktoré, naopak, investovali do infraštruktúry, skvalitnenia služieb a marketingu. „Zmeniť imidž pošramotený minulosťou nie je reálne v horizonte niekoľkých mesiacov,“ zdôraznil.

O sliačske kúpele sa v minulosti zvádzal tuhý boj. V roku 1995 sprivatizovala 51 percent akcií firma Corvas exministra zdravotníctva Viliama Soboňu. Po nástupe prvej Dzurindovej vlády FNM odstúpil od privatizačnej zmluvy a akcie získal späť. Nasledoval kolotoč súdnych sporov, pretože Soboňa spochybňoval spätný presun akcií na fond. Posun nastal, keď Corvas rozhodnutím súdu z obchodného registra vymazali. Kabinet premiérky Ivety Radičovej mienil kúpele predať za zhruba 1,8 milióna eur. Vláda premiéra Roberta Fica však privatizáciu zastavila.

Kúpele Sliač sú známe vďaka liečbe srdca, ciev a pohybového ústrojenstva. Majú liečivé pramene s vysokým obsahom oxidu uhličitého.

Autor: Igor Stupňan, Pravda

Zdroj: pravda.sk

Foto: pravda.sk