Skrachované kalifornské mesto má zachrániť predaj marihuany

sme

Americké mestá si chcú legalizáciou drogy a zdanením jej predaja zlepšiť rozpočty.

Dvestotisícové mesto San Bernardino, ktoré je vzdialené od Los Angeles len 70 kilometrov, pred dvoma rokmi skrachovalo.Veľké škrty a provizórny rozpočet sa dotkli občanov, administratívy aj hasičov či policajtov. Tí dnes nemajú dostatok síl na to, aby efektívne bojovali proti rozšírenému ilegálnemu obchodu s marihuanou. Dílerov sú plné ulice. Mesto by však proti nim chcelo bojovať inou formou a práve vďaka marihuane sa dostať z bankrotu. V meste je podľa polície asi dvadsať ilegálnych obchodov s marihuanou. „Ich zákaz by nič nevyriešil. Je jednoduchšie trh regulovať, ako ho zakázať,“ povedal pre Fox News člen mestskej rady James Mulvihill. Podľa Mulvihilla stojí každý policajný zásah proti nelegálnym dílerom mesto asi 10–tisíc dolárov. Reguláciou trhu s marihuanou a otvorením legálnych a zdaňovaných výdajní drogy by mesto mohlo zarobiť stotisíce dolárov. Tie chce mestská rada v San Bernardine paradoxne využiť výlučne na boj proti nelegálnym obchodom s nelegálnym predajom marihuany.

Inšpirácia u susedov

Blízke mesto Palm Spring so 45-­tisíc obyvateľmi má zatiaľ tri legálne výdajne marihuany na medicínske účely. Podľa novín The Desert Sun by štvrtý obchod mali otvoriť čoskoro. Desaťpercentná daň by mala podľa agentúry Reuters ročne priniesť asi pol milióna dolárov, čo by v Palm Spring pokrylo výdavky na bezpečnostné zložky. Podobná daň z predaja by mohla financovať aj políciu v oveľa väčšom San Bernardine. Diskusiu o legalizácii a regulácii trhu s marihuanou rozprúdil minulý týždeň aj denník New York Times. „Rozvážne užívanie marihuany nepredstavuje riziko pre zdravých dospelých,“ píše sa v úvodníku.

Marihuana je v USA úplne legálna len v štátoch Colorado a Washington, vo viacerých štátoch sa dá kúpiť na medicínske účely. Podľa údajov USA Today zarobilo Colorado zatiaľ na daniach z predaja drogy asi 24 miliónov dolárov.„Tieto štáty povolili predaj len preto, že im to prináša zisk,“ povedala časopisu Forbes Janina Kean, odborníčka na závislosti.

Čítajte viac: http://ekonomika.sme.sk/c/7313700/skrachovane-kalifornske-mesto-ma-zachranit-predaj-marihuany.html#ixzz39DbFSnLR

Zdroj: sme.sk

Foto: sme.sk