V Čechách kolabujú ľudia kvôli extrémnym horúčavám

TASR AP Photo

Extrémne horúčavy, ktorým čelí v týchto dňoch aj Česká republika, sa podľa tamojších médií postarali o značné zvýšenie počtu kolapsov. Iba v hlavnom meste krajiny Prahe zaznamenali počas víkendu 30-percentný nárast núdzových volaní k takýmto stavom, záchranári však rátajú s ďalšími, pretože vysoké teploty vydržia najmenej do stredy.

Najčastejšie postihnutými boli už tradične seniori, chronicky chorí a pacienti s kardiovaskulárnymi problémami. Vyskytli sa však medzi nimi aj alergici, či úplne zdraví ľudia, viacerí z postihnutých boli v ohrození života.

Lekári v tejto súvislosti opakovane zdôrazňujú nutnosť doplňovania tekutín, ale aj používania krémov s vysokým ochranným faktorom, či pokrytia hlavy, nosenia odevov zo vzdušných materiálov a využitia slnečných okuliarov pri pobytoch na slnku. Rovnako zdôrazňujú odporúčanie obmedziť pobyt vonku a fyzické aktivity v čase od 11.00 h do 15.00 h.

Historické denné teplotné rekordy padli v nedeľu 8. júna na 117 z celkove 213 meracích staníc.

Inak to zrejme nebude ani dnes, veď v pražskom Klementine namerali už o 14.00 h 32,2 stupňa Celzia, čo predstavuje prekonanie historického rekordu z roku 1885 o tri desatiny stupňa. Zatiaľ najvyššiu hodnotu hlási v pondelok plzenská mestská časť Bolevec, kde zaznamenali 35 stupňov Celzia.

Zdravotníci však varovali aj pred zvýšeným rizikom otráv oxidom uhoľnatým, a to v dôsledku horšieho ťahu komínov v súvislosti s horúčavami.

Výstraha Českého hydrometeorologického ústavu platí pre viacero krajov ČR, navyše aj hasiči upozornili, že veľmi teplé a suché počasie predstavuje zvýšenie riziko vzniku požiarov.

Zdroj: TASR

Foto: TASR/AP Photo