V nedeľu pracuje každý piaty človek na Slovensku

sme

Podľa analýzy Poštovej banky patríme v Únii medzi krajiny s najvyšším podielom pravidelne pracujúcich počas nedele.

Každý štvrtý Slovák vlani pravidelne chodil do práce aj v sobotu. Napriek tomu však za európskym priemerom zaostávame. V Európskej únii totiž trávi soboty pravidelne v práci v priemere 27 percent pracujúcich obyvateľov a v eurozóne až takmer 29 percent. Najvyšší podiel, vyše 40 percent zamestnaných občanov pracujúcich v sobotu, zaznamenalo vlani Grécko. Naopak, z Portugalcov trávi sobotu v práci len 8 percent. Vyplýva to z analýzy Poštovej banky, ktorá vychádzala z údajov Eurostatu.

Nedele sú aj pracovné

Vo všetkých krajinách Únie sú pracovné soboty oveľa častejšie ako pracovné nedele. Nedeľný obed s rodinou si vlani z pracovných dôvodov musela pravidelne odpúšťať takmer pätina našich zamestnancov (19 percent). V rámci Únie podľa analýzy Poštovej banky patríme spolu s Írskom a Holandskom medzi trojicu krajín s najvyšším podielom pravidelne pracujúcich počas nedele. Európsky priemer sa pohybuje na úrovni necelých 15 percent, čo znamená, že pracovné nedele dobre pozná približne každý siedmy zamestnaný Európan. V nedeľu do práce takmer vôbec nechodia Portugalci, týka sa to len necelých 5 percent zamestnancov v tejto krajine. Menej ako desatinu zamestnancov pravidelne pracujúcich počas nedele však vykázali aj susedné Maďarsko a Poľsko, ale aj Luxembursko, Chorvátsko či Bulharsko.

Starší ťahajú menej víkendov 

Pravidelné pracovné víkendy sa týkajú oboch pohlaví. Soboty trávi v robote pravidelne každý štvrtý zamestnaný muž, ale aj každá štvrtá zamestnaná žena. V nedeľu pravidelne pracuje 20 percent zamestnaných mužov a 18 percent pracujúcich žien. S rastúcim vekom sa podiel Slovákov pracujúcich cez víkend postupne znižuje. Napríklad podiel tých, ktorí pravidelne pracujú v nedeľu klesá od 23 percent (vo veku do 24 rokov) až po cca 18 percent (vo veku nad 55 rokov). Okrem víkendu stráveného v robote je pre väčšinu Slovákov nepredstaviteľná aj práca v noci.

Na Slovensku pritom podľa analýzy chodí pravidelne na “nočnú“ približne každý šiesty zamestnaný Slovák, čo je jednoznačne najväčší podiel v rámci všetkých ekonomík Únie. V žiadnej inej krajine podľa Poštovej banky nedosiahol podiel “nočných zamestnancov“ dvojciferné číslo. Pravidelne v noci do práce chodí ešte vyše 8 percent zamestnaných Malťanov, Nemcov a Holanďanov. Naopak, nočnú prácu takmer vôbec nepoznajú Chorváti, kde v noci pracuje len 1,5 percenta zamestnancov.

Práca na úkor oddychu

Večery s rodinou alebo priateľmi pri filme alebo dobrom jedle sa pravidelne vzdáva každý štvrtý Slovák (25 percent), nakoľko tento čas trávi na svojom pracovisku. Ako práca v noci, tak aj práca vo večerných hodinách je u nás rozšírenejšia než vo väčšine krajín Únie. V tomto rebríčku sa pred nami umiestnili už len Gréci, Holanďania a Nemci. Podobne ako nočnú prácu, ani pravidelnú prácu po večeroch takmer vôbec nevykonávajú Chorváti, keďže práca po večeroch sa týka len 3,9 percenta zamestnancov v tejto krajine.

Čítajte viac: http://ekonomika.sme.sk/c/7343724/v-nedelu-pracuje-kazdy-piaty-clovek-na-slovensku.html#ixzz3BEKkBmDc

Zdroj: sme.sk

Foto: sme.sk