Vedci potvrdili, že nosenie mobilu vo vrecku spomaľuje spermie

zoznam.sk

Ešte babička mi hovorievala, aby som sa tak dlho nehrával s telefónom, pretože to má dopad na zdravie. To však ešte vôbec netušila, že vedecký výskum tiet obavy z väčšej časti potvrdí. Najnovší výskum sa totiž týka pohyblivosti a dokonca aj životnosti spermií, čo má byť ovplyvnené hlavne nízkoúrovňovým elektromagnetickým žiarením. Ak deň čo deň nosíte telefón vo vrecku, aj vaša plodnosť môže a samozrejme nemusí byť ovplyvnená.

Na príčine majú byť hlavne rádiové frekvencie medzi 800 a 2 200MHz, ktoré majú narušiť bunkovú funkciu a rovnako majú zhoršiť kvalitu spánku. Po novom začali štúdie hovoriť aj o tom, že EMR žiarenie nízkych úrovní má priamy vplyv na zníženie mužskej plodnosti, ktorá sa za posledných pár rokov rozšírila viac než kedykoľvek predtým.

O tomto rizikovom faktore hovorila Fiona Matthews z britskej University of Exeter. Výsledky pochádzajú z posledných desiatich štúdií, pričom až sedem bolo zameraných na štúdium spermií.

Pri testovaní použili 1 492 vzoriek, pričom z kontrolnej skupiny ktorá nebola vystavená žiareniu malo 50 až 85 percent spermií normálny pohyb. Keď však vedci zapli žiarenie, táto hodnota sa v priemere znížila až o 8 percent. Ešte horší vplyv vedci spozorovali v predchádzajúcich štúdiách, kde vedci prišli na to, že ak chlapi nosia telefón vo vrecku, alebo pripnutý na opasku, pohyblivosť ich spermií sa zhoršila o 11 percent.

Je teda jasné, že nosenie telefónu na opasku, alebo vo vrecku plodnosti nijako nepomáha, pričom riešenie aktuálne neexistuje.

Autor: Lukáš Zachar, topky.sk

Foto: topky.sk