Veľký úspech v Kanade: Testy vakcíny proti ebole by mohli zachrániť ľudské životy!

Closeup on medicine bottle in hand of doctor woman

Spoločnosť so sídlom v meste Halifax v provincii Nové Škótsko uviedla, že štyri opice dostali vakcínu a neskôr prežili dávku vírusu eboly, ktorá by bola inak smrteľná. Dve ďalšie zvieratá, ktoré vakcínu nedostali, do týždňa uhynuli.

Testy uskutočnil Národný zdravotný úrad ministerstva zdravotníctva USA, ktorý má sídlo v štáte Maryland.

Firma Immunovaccine, ktorá mala ešte v piatok 22. augusta trhovú kapitalizáciu približne 77 miliónov kanadských dolárov (53,26 milióna eur), je jednou z hŕstky spoločností testujúcich možné vakcíny proti vírusu eboly. Toto ochorenie usmrtilo pri súčasnej epidémii v západnej Afrike už takmer 1500 ľudí.

K ďalším spoločnostiam testujúcim očkovaciu látku proti ebole patrí NewLink Genetics so sídlom v USA, ktorá vlastní licenciu na vakcínu vyvinutú kanadskou vládou, a súkromná spoločnosť Profectus BioSciences.

Immunovaccine informovala, že skúma možnosti vyvíjať vakcínu spoločne s rôznymi organizáciami. Firma vyvíja aj viaceré liečby rakoviny a vakcínu proti antraxu.

Akcie spoločnosti na kanadskej burze TSX Venture Exchange skočili po oznámení až o 44 percent a po prestávke v obchodovaní mali v polovici dňa hodnotu vyššiu o 26,8 percenta na úrovni 1,23 kanadského dolára, napísala agentúra Reuters.

Ministrov zbavili funkcie

Libérijská prezidentka Ellen Johnson Sirleafová odvolala všetkých členov vládneho kabinetu a iných popredných štátnych činiteľov, ktorí neposlúchli jej príkaz vrátiť sa do vlasti zápasiacej s bezprecedentnou epidémiou eboly. Informovala o tom dnes agentúra AP.

Sirleafovej pondelňajšie stanovisko neuvádza presný počet odvolaných libérijských politikov, ani ich identitu. Príkaz na návrat a zotrvanie v krajine vydala prezidentka pred niekoľkými týždňami ako súčasť vyhlásenia mimoriadneho stavu v súvislosti s bezpečnostnými opatreniami týkajúcimi sa epidémie.

WHO poslala ochranné vybavenie

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) oznámila, že poslala ochranné vybavenie pre zdravotnícky personál v Konžskej demokratickej republike (KDR), kde úrady potvrdili dva prípady eboly v odľahlej oblasti krajiny.

Výskyt ochorenia ohlásilo ministerstvo zdravotníctva a tak k situácii aj pristupujeme,” odpovedal na otázku tlačovej agentúry Reuters hovorca WHO Tarik Jasarevic v Ženeve.

Súčasná epidémia eboly, pri ktorej zahynulo už najmenej 1427 ľudí, sa sústreďuje v Libérii, Guinei a Sierre Leone, pričom niekoľko prípadov zaznamenali aj v Nigérii, pripomenula tlačová agentúra Reuters.

KDR ohlásila výskyt eboly vo svojej severnej provincii Équateur v nedeľu po tom, čo dvaja z ôsmich pacientov testovaných na ebolu mali pozitívne výsledky. Informáciu oznámil minister zdravotníctva KDR Félix Kabange Numbi.

Konžskí predstavitelia, ktorí išli do odľahlej oblasti, zistili 24 prípadov krvácavej horúčky “neznámeho pôvodu”, vrátane 13 ľudí, ktorí zomreli, oznámil Jasarevic.

Dvaja z nich mali pozitívne testy na ebolu, avšak ostatné vzorky odobraté ľuďom pre podozrenie na chorobu sa ešte analyzujú, dodal hovorca WHO.

V uvedenej oblasti KDR bola však podľa Jasarevica zistená aj hemoragická gastroenteritída (krvácavý zápal žalúdka a tenkého čreva), malária a šigelóza (vysoko nákazlivé črevné ochorenie). V severnej časti KDR zomrelo na hemoragickú gastroenteritídu najmenej 70 ľudí, oznámila ešte vo štvrtok 21. augusta WHO s tým, že nešlo o ochorenie ebola.

Vírus eboly, ktorý zistili po prvý raz v bývalom Zaire (dnes KDR) v roku 1976, je v oblasti endemický (dlhodobo sa vyskytujúci). Toto je už siedmy známy výskyt smrteľnej choroby v krajine, uvádza WHO.

Zdroj: Zoznam.sk

Foto: fotolia.com