Výmenu liekov v Zentive rieši polícia, mohlo ísť o pomstu

3-fecb375fc36379c64551f962a9eb8760284fdc84

Spoločnosťou Zentiva otriasa škandál spôsobený výmenou liekov.

Český denník MF DNES uvádza, že za zámenou tabletiek s najväčšou pravdepodobnosťou je bývalý zamestnanec firmy. Ten sa mal podľa idnes.cz pomstiť za to, že dostal výpoveď.

“Na základe nášho interného vyšetrovania sme vylúčili chybu výrobného procesu, polícia teraz vyšetruje možnosť úmyselného ľudského zavinenia,” uviedol pre český denník hovorca spoločnosti Zentiva Filip Hrubý.

Podľa výpovedí niektorých zamestnancov je podozrivým práve ex-kolega. Ten mal zameniť lieky v 110-tisíc baleniach.

Škandál vypukol začiatkom októbra, keď poľskí distribútori zistili, že namiesto liekov na vysoký krvný tlak našli v balení lieky na úzkosť a panické poruchy. Lekárom sa dokonca začali ozývať ľudia, ktorým prišlo po užití liekov nevoľno.

Zentiva začala lieky sťahovať z trhu 5. septembra, celkovo išlo o 14 šarží ôsmich prípravkov, pričom polovicu sťahovala od pacientov a polovicu zo zdravotníckych zariadení.

Hoci má Zentiva výrobné linky strážené kamerovým systémom, po prešľape kontrolné opatrenia sprísnila ešte viac.

Firmu bude kauza stáť podľa idnes.cz milióny českých korún, pričom nejde iba o samotnú stratu liekov: platiť musí aj za distribúciu, logistiku či administratívne náklady lekární.

“Predpokladáme, že náklady v Česku sa budú pohybovať okolo desiatich miliónov korún,” tvrdí hovorca spoločnosti. To, či bude firma vymáhať škodu od páchateľa, Zentiva neprezradila.

Zdroj: sme.sk

Foto: sme.sk