Vymyslenou nehodou hodinu blokoval záchranárov, bol to len priestupok

3-fecb375fc36379c64551f962a9eb8760284fdc84

Vlani mali záchranári takmer 3 a pol tisíc zbytočných výjazdov. Volajúcim, ktorí zneužívajú tiesňovú linku, hrozí pokuta do 1 650 eur.

Štyri posádky záchranárov, jedenásť hasičov a šestnásť policajtov zablokoval približne na hodinu muž, ktorý v marci nahlásil vymyslenú nehodu. Telefonoval na linku 112, hovor prijali v Nitre. Po havarovanom aute, v ktorom sa malo zraniť osem ľudí, zbytočne pátrali v okresoch Šaľa a Nové Zámky. Akcia trvala od 22. a 23. hodiny. „Je len šťastie, že v tej hodine nebol potrebný zásah ambulancie záchrannej zdravotnej služby,“ povedal Boris Chmel, hovorca operačného strediska záchrannej zdravotnej služby.

Volajúceho odhalili policajti už na ďalší deň. Jeho konanie posudzujú len ako priestupok na úseku integrovaného záchranného systému. Hrozí mu pokuta do výšky 1 650 eur.

Menil miesto

Muž najskôr oznámil, že bol spolujazdcom v aute, ktoré pri Šali vrazilo do stromu. Potom to zmenil, auto sa vraj zrazilo s cisternou na ceste smerom na Palárikovo. Keď tam záchranári prišli, nikoho nenašli, volajúci bol nedostupný.

Policajti zistili, že užívateľom telefónneho čísla je 24-ročný Ivan zo Šurian. Ten tvrdil, že telefón požičal jemu neznámej osobe, ktorá si chcela zavolať taxík. „To bol obyčajný hajzel, chrapúň,“ vyjadril sa Ivan na adresu údajného neznámeho. Nakoniec sa však priznal, že na linku 112 telefonoval on. „Po vykonaní všetkých úkonov bude vec odstúpená na ďalšie šetrenie na príslušný okresný úrad,“ povedala Božena Bruchterová z polície.

Opisoval detaily

Zarážajúce je, že si muž dlhé minúty vymýšľal detaily nehody. Povedal, že auto šoféroval jeho podgurážený kamarát a zostalo v ňom zakliesnených osem ľudí. „Ježišmária, čo ja mám spraviť… Všetci sú v bezvedomí, bol to priamy náraz do stromu,“ bedákal do telefónu oznamovateľ nehody, ktorý prosil o radu, čo má spraviť s krvácajúcou spolujazdkyňou.

Potom zahlásil, že z auta vyteká benzín a motor je naštartovaný. Keď mu na operačnom stredisku povedali, aby sa vzdialil od auta, vyhlásil: „Ja tam mám ženu, ja ju tam nemôžem nechať, aj keď mám vypité“. Tvrdil tiež, že jeho žena je tehotná.

Tisícky zbytočných výjazdov

„Za minulý rok sme mali takmer 3 a pol tisíc hovor, pri ktorých sa na mieste udalosti nikto nenachádzal. Priemerne to vychádza na 10 denne,“ povedal Boris Chmel, hovorca operačného strediska záchrannej zdravotnej služby. Dodal, že takíto ľudia by si mali uvedomiť, že ohrozujú zdravie iných, ktorí pomoc potrebujú, „pretože záchranka na takomto zbytočnom výjazde môže chýbať inde.“

V spomínanom prípade boli záchranári z dvoch okresov zbytočne blokovaní približne hodinu. Do pátrania chceli zapojiť aj vrtuľník. Práve v tom čase však polícia lokalizovala mobil volajúceho, ktorý tvrdil, že telefonát urobila neznáma osoba.

Ivan zo Šurian je podľa susedov problémový človek. Prečo si vymyslel nehodu, nevysvetlil.

Čítajte viac: http://nitra.sme.sk/c/7734530/vymyslenou-nehodou-hodinu-blokoval-zachranarov-bol-to-len-priestupok.html#ixzz3WRFqEVwc

Autor: Miriam Hojčušová

Zdroj: sme.sk

Foto: sme.sk