Očnú ambulanciu potrebujú aj Bojnice

TASR

Mesto Handlová zostalo bez očnej ambulancie. Jediný lekár Peter Malanka, ktorý v meste ordinoval vo svojej súkromnej ambulancii, totiž zomrel.

“Obyvatelia boli aj sú nespokojní, pretože v okolitých mestách ich nechceli lekári vyšetriť, respektíve ich objednali, ale s veľkým časovým odstupom,” povedala pre TASR hovorkyňa mesta Handlová Soryana Hádenová s tým, že radnica nemá na vyriešenie tejto situácie kompetencie.

Oddelenie zdravotníctva a humánnej farmácie Úradu Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK) poverilo po úmrtí lekára zastupovaním štyri očné ambulancie. “Dve sa nachádzajú na Nábrežnej ulici v Prievidzi, ďalšie dve v Dolných Vesteniciach a Novákoch. Tým, že TSK poveril lekárov – špecialistov zastupovaním, vytvoril priestor na dostupnosť zdravotnej starostlivosti,” uviedla vedúca oddelenia komunikácie a medzinárodných vzťahov Úradu TSK Jana Paulínyová.

Pripomenula, že u špecialistov platí slobodná voľba konkrétneho lekára a teda pacienti sa môžu obrátiť na ktorúkoľvek očnú ambulanciu so žiadosťou o odborné vyšetrenie.

“TSK taktiež oslovil Nemocnicu Handlová s požiadavkou na otvorenie očnej ambulancie v priestoroch nemocnice, nakoľko takúto ambulanciu má kraj odsúhlasenú. V tomto prípade je aj povinnosťou poskytovateľa zabezpečiť fungovanie očnej ambulancie v Nemocnici Handlová,” dodala Paulínyová. Ako ozrejmila riaditeľka nemocnice Monika Geletová, zdravotnícke zariadenie má prioritný záujem poskytovať ľuďom čo najväčšie spektrum služieb, preto oslovuje špecialistov zo širokého okolia aj z Bratislavy či Martina. “V krátkom čase by malo byť teda záväzne rozhodnuté o termíne otvorenia očnej ambulancie,” doplnila.

Zriadiť novú očnú ambulanciu plánuje samosprávny kraj aj v bojnickej nemocnici. Aj na tento účel vyčlenila vláda 25. marca na svojom výjazdovom rokovaní v Trenčíne 100.000 eur, časť z týchto prostriedkov má ísť aj na doplnenie prístrojového vybavenia očného oddelenia.

Zdroj: TASR

Foto: TASR