Zmeniť či nezmeniť ? Toť otázka.

3-fecb375fc36379c64551f962a9eb8760284fdc84

Práca u jedného zamestnávateľa na celý život a jedna pečiatka v občianskom je už len nostalgickou spomienkou z dávnych čias.

S novými príležitosťami sa nám otvárajú naše možnosti v úplne nových odvetviach a na druhej strane aj zamestnávatelia hľadajú do svojich tímov nové a nové kreatívnejšie životopisy. S možnosťami rastie chuť, ale aj niekedy zvádzanie vnútorného boja . Zmeniť – nezmeniť ?

Každý asi poznáme tú protivnú  fázu v svojom živote, kedy ste v práci  vystresovaný a taký vlažný, ale ešte neprišiel ten impulz, ktorý by Vás naštartoval odísť. A vtedy môžete použiť Váš v bruchu zabudovaný barometer.

Najlepšie bude – niekde si v pokoji sadnúť a urobiť také interview – JA-JA.

Snažte sa sám k sebe pristupovať realisticky. Každá práca má predsa svoje vzostupy a pády, svoje dobré dni a dni, kedy chcete  zostať v posteli, takže predsa nemôžete čakať večnú eufóriu. Ale to už musíte sami  cítiť, či sa  väčšinu dní prebúdzate v pohode, a nové výzvy, ktoré v práci prídu , prijímate s pokojom  a humorom. Alebo už v nedeľu sa Vám s prichádzajúcim večerom bolestne kriví tvár, uchyľujete sa do kúta miestnosti, bolí Vás brucho a skáče sval na nohe. Skúste začať analyzovať, čo to je, čo Vám vyslovene bráni, alebo brzdí  v práci Vašu motiváciu a produktivitu.

Povenujte sa v rozmýšľaní dôkladne svojim ozajstným vnútorným hodnotám. Nebezpečenstvo číha aj tam, že čo je pre Vás ozaj dôležité na začiatku práce, toto Vám môže postupne priniesť bolesti hlavy a skákajúcu nohu neskôr. Môže Vám pomôcť vševediaci internet, kde nájdete veľa testov a „scorecards“, ktoré Vám pomôžu sa zorientovať, čo je pre Vás naozaj dôležité, a v akom poradí. Ďalšou možnosťou pre Vás  je na mieste urobiť si vlastný zoznam položiek – napríklad zmena mesta, zmena krajiny, možnosť bývania, krátke dochádzanie, čas s rodinou, príjemný šéf, skvelý tím, rodinné poistenie, hrdosť na firmu, bezpečnosť práce, možnosť vzdelávania a rozvoja. Každého zoznam bude iný. Jednotlivé položky si potom oškálujte, napríklad v škále od 1 do 10. Keď to uvidíte takto pekne pokope, hneď budete múdrejší.

Podrobte dôkladnému preskúmaniu svoje záujmy. Spýtajte sa sami seba, čo by ste robili, keby ste mali tu možnosť robiť úplne čokoľvek. Čo by Vás naozaj tešilo. Kreslíte si na okraje papiera rôzne príšerky, zatiaľ čo ostatní rátajú zamestnancom výplaty ? Možno, že vo Vás drieme umelec ! :) . Teší Vás, keď môžete komunikovať s čašníkom v indickej reštaurácii jeho rodnou rečou ? Otravujete Vaše znudené dospievajúce deti  pamiatkami  alebo nekonečnými poučkami?  Možno, že ste vždy chcel byť  jazykovedec alebo učiteľ alebo profesor alebo básnik alebo sprievodca alebo cestovná kancelária alebo cestovateľ.  Pamätajte si, väčšina ľudí vyniká najviac v tej oblasti, ktorú miluje robiť, a preto nie je nikdy neskoro. Pomáha tiež zavrieť oči a predstaviť si, kde by ste chceli najradšej tráviť nejaký dlhší čas. Ako to tam vyzerá, vonia, čo tam vidíte, počujete, ako sa tam cítite. Čo robíte na tomto obrázku, ktorý ste si sami vytvorili, ako sa tam dostať, a čo pre to urobiť aby ste sa tam dostali. Nebojte sa snívať o veľkých veciach. Aj keď sa Vám to možno nesplní, tá psychodelická chvíľka Vás určite niekde posunie.

Pokúste sa identifikovať svoje zručnosti a silné stránky. Určite máte niektoré  zručnosti rozvinuté viac a niektoré menej, čo j úplne normálne, ale mali by ste to vedieť pomenovať. Nie len tie  technické zručnosti, ktoré ste získali v škole,   ale aj mäkké zručnosti , schopnosť viesť, inšpirovať, motivovať ľudí  a zapojiť sa.

 

Nebuďte leniví a nekriticky spokojní  sami so sebou, čo sa týka nadobudnutia doterajších vedomostí. Nič netrvá večne. Na krk Vám funia mladší, sebavedomí, ambiciózni, jazykovo a počítačovo viac vybavení :) . Nebráňte sa  rekvalifikácii. Nemusí to byť priamo taká, čo vás vytrhne z doterajšej práce na dlhší čas. Môžete sa predsa učiť nové veci aj pri práci. Či už ste si na základe minulého odseku identifikovali nejaké medzery medzi svojimi zručnosťami, alebo sa idete pustiť do realizácie svojich záujmov. Nemusím Vám snáď hovoriť, koľko je rôznych možností  a foriem samoštúdia a výučbových programov.

Keď už aj absolvujete interview do nejakej novej práce, skúste získať kontakt a porozprávajte sa s ľuďmi, ktorí v danej spoločnosti  a najlepšie priamo na danom pracovisku pracujú  a zistiť ich pocity,  či to vôbec korešponduje s tými Vašimi. Skúste vopred požiadať o návštevu  Vášho potenciálneho pracoviska, poprosiť o ukázanie pracovného miesta alebo kancelárie, kde by ste mali pôsobiť. Popýtajte sa  ľudí okolo, čo sa im tam páči, prípadne nepáči. Predstavte si sám seba, ako sedíte na TEJ stoličke, obklopený TÝMI ľuďmi a uistite sa, že táto rola Vám sedí. A keď sa Vám v nej bude páčiť, Váš barometer v bruchu Vám to povie. :)

Ako náhle sa skončí toto Vaše interview JA-JA, ako by ste zrazu mali vytvorený plán, ako ďalej.

Pre niektorých to bude len úhľadné preškatuľkovanie svojich priorít  alebo zmeny postoja k doterajšej práci. Fyzicky nebude potrebné zmeniť nič. Ale aj takáto neviditeľná zmena  Vám  prinesie duševné uvoľnenie, čo je v konečnom dôsledku na nezaplatenie.

Iní môžu zistiť, že je predsa len potrebné niečo urobiť. Požiadať o možnosť chodiť každú stredu skôr z práce kvôli krúžkom svojich detí,  o dovolenku alebo neplatené voľno, o ďalšiu odbornú prípravu alebo ďalšie pravidelné hodnotenia výkonu alebo zlepšených komunikačných kanálov so šéfom. A bude vymaľované.

Alebo proste zhodnotiť, že takto to nejde, a odísť…

Najdôležitejšia vec, ktorú  je však potrebné si uvedomiť, je, že svoju kariéru máte za každých okolností pod kontrolou Vy sám, a že ak sám v sebe pochopíte podstatu a rozmery Vašich vnútorných požiadaviek a pochybností, nebudete tak dlho nerozhodní, alebo sám k sebe ľahostajní, ale vyrovnáte sa s nimi čelom.

Autor: Svetlana Semančáková

Zdroj.sme.sk

Foto: sme.sk