Nitrianskej anestéziológii chýba personál, Drucker by mal zasiahnuť

TASR
Minister zdravotníctva Tomáš Drucker (nominant Smeru-SD) by mal okamžite riešiť situáciu v nitrianskej fakultnej nemocnici. Chýbajú tam anestéziológovia a plánované operácie pacientov musia lekári odkladať, upozornili dnes na brífingu v Bratislave lekárski odborári spolu so združením pacientov. Situácia je podľa nich v zariadení už vyhrotená. Operačné sály na oddelení anestéziológie majú fungovať na asi 50 percent. Lekári sú unavení a pracujú nad limit, už to odmietajú robiť.“Odklad operácií môže naštrbiť zdravie pacienta,” povedal Radoslav Herda z občianskeho združenia Slovenský pacient. Mnohých pacientov posielajú domov s presunutým termínom operácií na neskôr, upozornil šéf Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Peter Visolajský, ktorý v nemocnici pracuje ako lekár. “Keď sa situácia nebude riešiť, môžu poodchádzať aj ostatní lekári z oddelenia,” povedal Visolajský. To už podľa neho môže vážne ochromiť situáciu v celej nemocnici, keďže “ide o jedno z najdôležitejších oddelení”.

Odborári spolu so združením pacientov vyzvali v otvorenom liste Druckera, aby poslal do nemocnice kontrolu. Mal ju tam podľa nich poslať už po prvej medializácii prípadu. Kontrola by sa mala pozrieť na to, či je v nemocnici dostatočný počet personálu. Druckera tiež zároveň požiadali, aby odvolal riaditeľa nitrianskej nemocnice Jozefa Valockého (Smer-SD).
“Má za sebou viacero káuz, napríklad bielenie karty novorodenca a nerieši ani situáciu s anestéziológmi,” povedal Visolajský. S ministrom o probléme v nemocnici hovoril pred pár dňami, budúci týždeň sa s Druckerom majú stretnúť lekári z oddelenia. Pracovná atmosféra v nemocnici nie je podľa Visolajského pod Valockým priaznivá. Problém na oddelení je podľa odborárov od decembra. Odvtedy mali odísť asi ôsmi lekári, najmä “pre zlé pracovné podmienky a ignorovanie problémov”. Valocký za nich podľa Visolajského poriadne nehľadal náhradu.

Na oddelení má v súčasnosti pracovať asi desať atestovaných lekárov. “Ale na počet úväzkov je to asi osem a pol lekára,” povedal. Bežne podľa neho funguje na oddelení desať až jedenásť operačných sál. “Posledné týždne je to päť, šesť, sedem sál,” povedal Visolajský. Nechcel bližšie povedať, koľko pacientov denne posielajú lekári preč, sú to interné informácie nemocnice. Nitriansky župný lekár Ľubomír Ševčík ale podľa Visolajského dostal už v tejto veci niekoľko podnetov. K anestéziológom posielajú pacientov v ohrození života. Riešia najťažšie zdravotné stavy, ťažké autonehody, úrazy či metabolické rozvraty, priblížil Visolajský. Uspávajú tiež pacientov k operačnému výkonu.

Zdroj: TASR
Foto: TASR