A. KISKA: Nepáči sa mu vývoj v zdravotníctve

ID-10043158

Prezident SR Andrej Kiska chce hovoriť s ministrom zdravotníctva Viliamom Čislákom o situácii v zdravotníctve. So súčasným vývojom nie je spokojný. Ako avizoval po dnešnom stretnutí so zástupcami sestier, v najbližšom čase ho preto pozve na dôkladný rozhovor, v ktorom sa bude pýtať, čo ešte plánuje rezort zdravotníctva do budúcoročných parlamentných volieb urobiť.

“Dnes to nebolo o tom, aby som vyjadroval podporu konkrétnym požiadavkám, ale aby som sa pýtal, pretože zdravotné sestry vidia pomery v zdravotníctve v každodennej realite,” uviedol na margo stretnutia Kiska. Hlava štátu nie je vôbec spokojná s tým, ako sa veci v zdravotníctve vyvíjajú. “Skôr by sa dalo povedať, že sa nevyvíjajú.”

Prezident poukázal, že napriek zmene na pozícii ministra zdravotníctva verejnosť a pacienti stále čakajú na jasné rozhodnutia, ktoré by predchádzali prípadom, ako bola kauza piešťanského CT. “Každý pritom vie, že sa v systéme stráca veľa peňazí v neprospech pacienta,” doplnil Kiska.

Sestry dnes na spoločnom stretnutí požiadali hlavu štátu o podporu v boji za riešenie ich platovej otázky. Zástupcovia Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek (SKSaPA) na čele s prezidentkou Ivetou Lazorovou chcú, aby prezident nepodpísal pripravovaný zákon o odmeňovaní zdravotníkov, pokiaľ ho rezort presadí napriek množstvu pripomienok z ich radov.

Sestry tiež upozornili najvyššieho ústavného činiteľa na demografický vývoj v tomto povolaní. “O niekoľko rokov sa nebude kto mať starať o našich pacientov,” poukázala Lazorová.

Zdroj: TASR

Foto: fotolia.com