Bratislavskej estetickej klinike stopli činnosť za nezákonné plastiky

Surgical Team Working In Operating Theatre
Bratislavský samosprávny kraj (BSK) začal správne konanie voči estetickej klinike Adelais Clinique na Ventúrskej ulici v hlavnom meste. Od župy totiž nemá povolenie na poskytovanie zdravotnej starostlivosti. Predseda kraja Pavol Frešo už podpísal predbežné opatrenie, ktorým jej zakázal činnosť. Lekári tam vykonávali plastické chirurgie.

“Klinika môže dostať pokutu vo výške asi 33.000 eur,” povedal na dnešnej tlačovej konferencii Frešo. Kraj teraz čaká, či sa konatelia spoločnosti v tejto veci vyjadria. Správne konanie by malo byť ukončené do niekoľkých dní. Kraju sa na kliniku sťažovali ľudia, dostal dva podnety. Frešo ich nechcel bližšie špecifikovať. Nevedel tiež povedať, ako dlho fungovala klinika bez povolenia.

Verejnosť si vie overiť, či majú zdravotnícke kliniky alebo rôzne ambulancie od krajov povolenie na činnosť. Priamo na mieste to môže zistiť cez vyvesený cenník. Ten totiž schvaľuje kraj. Poskytovateľ by mal mať na viditeľnom mieste uvedené aj obchodné meno a odborné zameranie.

Možno si to preveriť i na webe, a to na stránke www.e-vuc.sk. Ak sa na tomto portáli hľadaný subjekt nenachádza, povolenie zrejme nemá. “Treba preto rýchlo kontaktovať príslušný kraj, ten si to preverí,” povedala Jana Ježíková z Odboru zdravotníctva na Úrade BSK. Subjekt môže mať povolenie na činnosť aj od ministerstva zdravotníctva, a to v prípade, že by pôsobil vo viacerých krajoch naraz.

Od BSK má povolenie na činnosť asi 1700 poskytovateľov zdravotnej starostlivosti. Kraj však nemonitoruje iba tie, robí i náhodné kontroly v teréne. “Ročne skontrolujeme asi 300 zariadení,” vysvetlil lekár BSK Valerián Potičný. Kraju však podnety od občanov pri odhalení nepovolených zariadení veľmi pomáhajú, priznal. Vlani napríklad zistili, že povolenie nemajú niektorí poskytovatelia masérskych služieb.

Na možné porušenie zákona klinikou upozornil ako prvý portál čas.sk. So službami kliniky nebola podľa webu spokojná pacientka, dala preto podnet na Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS). Ten teraz zisťuje, či je “subjekt poskytovateľom zdravotnej starostlivosti v zmysle zákona”.

“Za účelom preverenia sme oslovili príslušné inštitúcie so žiadosťou o potrebné informácie,” povedala pre TASR hovorkyňa ÚDZS Andrea Pivarčiová. Ak sa podľa nej preukáže, že subjekt je poskytovateľom zdravotnej starostlivosti, začne tam výkon dohľadu.

Konateľom a garantom kliniky je podľa portálu čas.sk lekár Yassine Ghazi. Ten nemá mať pridelený kód na plastickú chirurgiu, dodal web.

Zdroj: TASR
Foto: fotolia.com