Hromadné výpovede podali sestry v Košiciach, Poprade a Prešove

Nurse helps the senior woman in washing

V košickej Univerzitnej nemocnici L. Pasteura (UNLP) podalo dnes výpoveď 64 sestier. TASR o tom informovala Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek (SKSaPA).

Výpovede zamestnankýň v UNLP potvrdila pre TASR aj hovorkyňa nemocnice Ladislava Šustová. “V súčasnosti pracuje v našej nemocnici 1175 sestier a pôrodných asistentiek a môžem potvrdiť, že dnes podalo výpoveď 64 sestier, konkrétne z dvoch našich pracovísk anestéziológie a intenzívnej medicíny.”

UNLP sa k možným opatreniam zatiaľ nebude vyjadrovať, pretože výpovedná lehota začína dotknutým sestrám plynúť od utorka (1.12.). “Cieľom vedenia nemocnice je zabezpečenie poskytovania zdravotnej starostlivosti našim pacientom bez obmedzenia,” dodala Šustová.

Do dnešného dňa podalo výpoveď už 722 sestier a pôrodných asistentiek. Nespokojnosť so zákonom, ktorý zdravotníkom upravuje mzdy, takto okrem Košíc vyjadrili sestry aj v Žiline, Prešove a Bojniciach.

Sestry trvajú na troch požiadavkách. Zákon o odmeňovaní musí platiť pre všetkých zdravotníkov. Chcú tiež zvýšiť koeficienty pre výpočet základnej zložky mzdy a taktiež zvyšovať základnú zložku mzdy každé tri roky praxe.

Výpovede aj vo Fakultnej nemocnici v Trnave

Po 64 sestrách z Univerzitnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach dnes podalo výpoveď aj 106 sestier a pôrodných asistentiek vo Fakultnej nemocnici v Trnave.

“Do dnešného rána sú podané výpovede v Žiline, Prešove, Košiciach, Bojniciach a Trnave,” informovala TASR šéfka sesterských odborov Monika Kavecká. K 76 sestrám v bojnickej nemocnici, ktoré k výpovediam pristúpili minulý týždeň, sa dnes ráno pridalo ďalších 12. V Žiline chce pracovný pomer ukončiť viac ako 200 a v Prešove viac ako 380 sestier.

“Trenčiansky samosprávny kraj (TSK) ako zriaďovateľ Nemocnice s poliklinikou Prievidza so sídlom v Bojniciach spolu s vedením nemocnice hľadajú také riešenia, aby pacient nepocítil obmedzenie poskytovania zdravotnej starostlivosti,” reagovala na margo výpovedí vedúca oddelenia komunikácie a medzinárodných vzťahov Úradu TSK Jana Paulínyová. V nemocnici pracuje dovedna 356 sestier a pôrodných asistentiek.

Minister zdravotníctva Viliam Čislák (nominant Smeru-SD) podľa Kaveckej podcenil situáciu a sestry nedôverujú jeho deklarovaným garanciám. Nie sú spokojné so zákonom, ktorý zdravotníkom upravuje mzdy.

Sestry trvajú na troch požiadavkách. Zákon o odmeňovaní musí platiť pre všetkých zdravotníkov, chcú tiež zvýšiť koeficienty pre výpočet základnej zložky mzdy a taktiež zvyšovať základnú zložku mzdy každé tri roky praxe.

Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR podľa jeho hovorcu Petra Bublu situáciu sleduje. “Počkáme si na záver tohto dňa a potom to vyhodnotíme,” povedal pre TASR. Minister je v kontakte s riaditeľmi dotknutých nemocníc. “Stále platí, že v nemocniciach majú postupovať tak, aby nebolo ohrozené poskytovanie zdravotnej starostlivosti,” podotkol Bubla.

Výpovede začnú platiť vo februári tohto roka. Čislák chce dovtedy pracovať na tom, aby ich sestry stiahli. V extrémnych prípadoch môže podľa neho dôjsť k spájaniu oddelení či presunu personálu. Verí, že bude dosť času na to, aby sa “veci dali do poriadku”. “Ak majú sestry pochybnosti o výške mzdy, mali by sa riaditeľov spýtať na svoje nové platobné dekréty,” povedal v piatok (27.11.) na tlačovej konferencii

Čislák označil akciu hromadných výpovedí za politicky motivovanú. Šéfka sesterských odborov potvrdila, že chce kandidovať do parlamentu. Ubezpečila však, že v tejto veci nejde o politické záležitosti. “Je to iba vyústenie dlhodobej ignorácie požiadaviek sestier,” dodala.

Sestry chcú lepšie mzdy, ale aj lepšiu starostlivosť pre pacientov

Hovorca Fakultnej nemocnice (FN) Trnava Matúš Stračiak potvrdil prijatie dnešných 106 výpovedí zdravotných sestier. “Prevzali sme ich od zástupcov odborov a momentálne ich analyzujeme. Priebežne sme začali s podávaním informácií o nových mzdách pre jednotlivých zamestnancov, ktoré dokazujú, že sa im mzdy nebudú znižovať,” dodal pre TASR hovorca FN.

Podľa slov prezidentky Regionálnej kancelárie (RK) Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek (SKSaPA) v Trnave Márie Hevierovej sú podané výpovede podporou snahy o zlepšenie ich postavenia. K výpovediam pripojila aj svoju vlastnú žiadosť o ukončenie pracovného pomeru. “Pracujem v zdravotníctve 43 rokov. Medzi sestrami, ktoré dali v Trnave výpoveď, je väčšia časť vo veku v rozmedzí od 45 do 50 rokov, menej starších. Dali nám najavo, že sa boja straty zamestnania pred odchodom do dôchodku a hoci nás podporujú, výpovede nedávajú,” povedala Hevierová pre TASR. Menšia časť sú aj mladšie sestry. “Preto, lebo mladších sestier je v nemocnici vo všeobecnosti málo,” dodala prezidentka RK SKSaPA v Trnave. Podľa jej informácií podávanie ďalších výpovedí sa zatiaľ neočakáva. Dodala, že nebojujú iba za svoje platy, ale aj za zlepšenie ošetrovateľskej starostlivosti pre pacientov. “Je nás málo a pacientom sa jej nedostáva toľko, ako zvyklo bývať,” konštatovala Hevierová.

V popradskej nemocnici podalo výpovede 130 sestier
Sestry a pôrodné asistentky podali výpovede aj v popradskej nemocnici, urobilo ich tak 130. K hromadným výpovediam dnes pristúpili aj sestry z Fakultnej nemocnice v Trnave a Univerzitnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach. O ukončenie pracovného pomeru požiadali minulý týždeň sestry zo Žiliny, Prešova a Bojníc.

“Dokopy je tak v nemocniciach ku dnešnému dňu 958 hromadných výpovedí, očakávame ďalšie,” informovala TASR prezidentka Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek (SKSaPA) Iveta Lazorová.

Zdroj: TASR

Foto: fotolia.com