Írske regulačné úrady musia prešetriť transfer osobných dát do USA

zoznam.sk

Írsky úrad na ochranu súkromia musí podľa nariadenia Najvyššieho súdu prešetriť transfer európskych dát do USA sociálnou sieťou Facebook. Sudca tak rozhodol vo veci sťažnosti rakúskeho študenta práv Maxa Schremsa na neochotu írskeho regulačného úradu preskúmať systém Facebooku. Informovala o tom agentúra Reuters.

Schrems podal sťažnosť na transfer dát o európskych používateľov Facebooku po tom, čo bývalý zamestnanec Národného bezpečnostného úradu (NSA) Edward Snowden v roku 2013 odhalil existenciu vládneho programu Prism, ktorý tamojším úradom umožňoval priamo zhromažďovať súkromné informácie. Svoju sťažnosť podal v Írsku, kde má Facebook európske sídlo.

Írsky najvyšší súd posunul vec na posúdenie Súdnemu dvoru EÚ s otázkou, či národné úrady môžu zakázať transfer dát, ak majú podozrenie, že v cieľovej krajine nie je dostatočná ochrana dát. Súdny dvor EÚ už o dva týždne neskôr označil systém, ktorý využívali tisíce amerických aj európskych spoločností na prevod osobných dát do USA, za neplatný. Sudca Najvyššieho súdu Gerard Hogan preto dnes rozhodol, že írska Komisii na ochranu dát (DPC) je povinná prešetriť Schremsovu sťažnosť.

Zdroj: TASR

Foto: fotolia.com