Jednu zdravotnú poisťovňu chceme ako neziskovku, tvrdí Zelník

Arzt bei Hausbesuch. Untersucht krankes Kind.

Vytvorenie jednej zdravotnej poisťovne chcú okrem vládneho Smeru-SD aj národniari. Mala by fungovať ako nezisková inštitúcia a vybraté peniaze by smerovali výlučne na zdravotnú starostlivosť. “V úsilí o tento projekt budeme pokračovať,” avizoval prvý podpredseda SNS Štefan Zelník.

Upozorňuje, že pokiaľ štát zákonom nariadil platiť zdravotné poistenie, musí dohliadnuť na to, aby sa peniaze na tento účel aj použili. V súčasnosti zdravotné poisťovne fungujú ako akciové spoločnosti, ktoré majú generovať zisk, čo považuje Zelník za problém.

“Chorých liečených liekmi a tých, ktorí potrebujú operáciu, je podstatne viac, ako si poisťovne objednajú cez finančné limity. Zmluvný vzťah medzi poskytovateľom a zdravotnou poisťovňou je neštandardný, nakoľko poisťovne jednostranne určujú podmienky, poskytovateľ nemôže ovplyvniť zmluvný vzťah, poisťovne často podsúvajú poskytovateľom nevýhodné podmienky,” tvrdí Zelník. Zdravotné poisťovne podľa jeho slov tvoria zisk práve z neuhradenia za liečbu. Podľa SNS je to amorálne a štát by mal urobiť nápravu. “Peniaze vybraté na účel zdravotnej starostlivosti sa musia výlučne použiť na zdravotnú starostlivosť,” zdôraznil Zelník.

Projekt jednej štátnej zdravotnej poisťovne, ktorá mala podľa plánov vlády Roberta Fica (Smer-SD) fungovať už v minulom roku, stojí. Ministerstvo zdravotníctva už pred mesiacmi avizovalo, že projekt je pripravený, ale nepohne sa ďalej skôr, ako budú na neho peniaze.

Zdroj: TASR

Foto: fotolia.com