Kolektívne štatutárne orgány budú od marca v ďalších nemocniciach

Doctors Hospital Corridor Nurse Pushing Gurney Stretcher Bed

Všetky univerzitné a fakultné nemocnice by sa od marca mali riadiť podobne ako akciové spoločnosti. Bude ich viesť kolektívny štatutárny orgán, riaditelia tak už nebudú viac rozhodovať sami. Budú na to potrebné súhlasy dvoch z troch členov rady riaditeľov. Od februára už takto funguje Univerzitná nemocnica Bratislava, ktorá je najväčšou na Slovensku.

Šéf rezortu zdravotníctva Tomáš Drucker (nominant Smeru-SD) avizoval, že kolektívne orgány majú byť po novom vo všetkých príspevkových organizáciách ministerstva, ktoré majú viac ako 300 zamestnancov. “Od prvého marca by sme to chceli mať vo všetkých fakultných a univerzitných nemocniciach a potom prvého apríla v ostatných,” povedal. Opatrenie sa dotkne aj vedenia štátnych záchraniek.

Transformácia nemocníc na akciovky, o ktorú sa neúspešne pokúšala vláda Ivety Radičovej (vtedy SDKÚ-DS), sa však nechystá. “Akciová spoločnosť je obchodnou spoločnosťou, príspevková spoločnosť je zriadená na istý účel. V tom je základný rozdiel v právnej forme a tu vnímam, že je správna príspevková organizácia, ale čo do governance (riadiacich, pozn. TASR) princípov, tak tam bez debaty nevidím problém, aby sme sa inšpirovali tým, čo kvalitne a dobre a v oveľa väčšom rozsahu funguje u obchodných spoločností, ale s právnou formou a účelom príspevkovej spoločnosti,” zhrnul Drucker.

Zdroj: TASR

Foto: fotolia.com