Kraj chce v okresnom meste Šaľa obnoviť chýbajúcu polikliniku

Pregnant Woman And Partner Having 4D Ultrasound Scan

Nitriansky samosprávny kraj (NSK) chce vrátiť do Šale polikliniku, ktorá v okresnom meste už niekoľko rokov nefunguje. Podľa predsedu NSK Milana Belicu sa už problematikou polikliniky v Šali zaoberajú poverení pracovníci úradu, ktorí pripravujú podklady pre obnovenie zdravotníckych služieb.

Máme záujem prinavrátiť status šalianskej polikliniky na vyššiu úroveň s minimálne základnou komplexnou zdravotnou starostlivosťou,“ skonštatoval Belica. Podľa primátora Šale Jozefa Belického by šalianska poliklinika mala byť porovnateľná s poliklinikou v Štúrove, ktorá je podľa jeho slov na slušnej úrovni. Belica potvrdil, že problém polikliniky nesúvisí s financiami. „Nitriansky samosprávny kraj je vo veľmi dobrej finančnej kondícii, takže problém nie je vo finančných prostriedkoch. Rýchlosť procesu prinavrátenia statusu plnohodnotnej polikliniky v Šali sa odvíja predovšetkým od legislatívneho procesu.“

Nemocnica s poliklinikou v Šali definitívne ukončila svoju činnosť začiatkom októbra 2010. Jej prevádzkovateľ, spoločnosť Forlife, vypovedal nájomnú zmluvu s NSK, ktorému nemocnica patrila. Odvtedy pacienti z regiónu cestovali do nemocníc v Galante, Nových Zámkoch a Nitre. Kraj sa rozhodol nemocnicu odpredať vo verejnej súťaži ako nepotrebný majetok. Kupca sa nenašiel napriek zníženiu pôvodnej predajnej ceny o 30 percent. V roku 2013 rozhodlo zastupiteľstvo NSK o rozdelení areálu na šesť logických celkov a predaji nemocnice po častiach. Nemocničný park získalo do dlhodobého prenájmu mesto Šaľa, ktoré v ňom zriadilo minizoo.

Zdroj: TASR

Foto: fotolia.com