Minister zdravotníctva akceptoval pripomienky SVLS k novele zákona

Silvery diplomat (suitcase) on grey background

Ministerstvo zdravotníctva má záujem problém prehliadok mŕtvych pragmaticky riešiť, ako dokázalo aj počas víkendového rokovania so všeobecnými lekármi. Minister Tomáš Drucker chce novelu zákona o prehliadkach mŕtvych uviesť do súladu s reálnou praxou a zaistiť jej vykonateľnosť bez diskriminácie lekárov a ohrozenia zdravia a života pacientov. Uprednostňuje zdravotnú starostlivosť o pacientov a profesionalizáciu prehliadok mŕtvych. Ako sme vás už informovali, minister zdravotníctva akceptoval výsledky právnej analýzy a pripomienky Spoločnosti všeobecných lekárov Slovenska (SVLS). Sekcia pre inštitucionálne vyjednávanie SVLS odviedla obrovský kus práce.

“Opäť sa potvrdilo, že veci sa dajú vyrokovať v záujme všeobecných lekárov bez bulváru, vykrikovania a búchania po stole,” povedala Monika Palušková, prezidentka SVLS. “V SVLS máme od začiatku našej existencie víziu plnenia odbornej agendy, komunikácie aj pozitívneho lobingu bez rozdielu pre všetkých všeobecných lekárov na Slovensku. SVLS má vysoký odborný kredit a rešpekt. A sme úspešní. Vieme, čo treba robiť a budeme v tom naďalej pokračovať v prospech nás všetkých.”

Na Výbore NR SR pre zdravotníctvo sa dnes diali zaujímavé veci. Poslancom sa podarilo vložiť do novely zákona niektoré veľmi “zaujímavé” klauzuly. Jednou z nich je aj to, že po úmrtí pacienta by mal lekár rýchlej lekárskej služby vypísať priamo na mieste listy o prehliadke mŕtveho. „Nech si to príde vyskúšať ten, kto vymyslel takúto hlúposť. V sanitke určite nikdy nesedel,“ vyjadril sa jeden z lekárov posádky takéhoto sanitného vozidla. „Ak zasahujeme napríklad po dopravnej nehode, nedokážem si predstaviť, že po ošetrení zranených zostanem na mieste a budem polhodinu-hodinu riešiť administratívu týkajúcu sa mŕtvych. Mojou povinnosťou je čo najrýchlejšie a najlepšie ošetriť život ohrozujúce stavy, transportovať ich do nemocnice a byť čo najskôr k dispozícii operačnému stredisku na ďalší možný výjazd.“

Minister zdravotníctva včera do večera vysvetľoval poslancom NR SR potrebu odborných zmien v novele zákona o prehliadkach mŕtvych a dnes v tom opäť pokračoval. Novela zákona sa posúva do pléna NR SR.

Autor: Spoločnosť všeobecných lekárov Slovenska (SVLS)

Foto: fotolia.com