Inzulínové perá dvoch šarží treba ihneď stiahnuť

inzulínové peroOkamžité stiahnutie lieku NovoMix 30 FlexPen šarží č. CP50392 a CP51096 z lekární, od distribútorov i pacientov nariadil dnes, 25. októbra 2013 Štátny ústav pre kontrolu liečiv. Dôvodom je riziko nehomogenity lieku pri plnení inzulínových pier, v dôsledku čoho môžu obsahovať vyššie alebo nižšie množstvo inzulínu, ako je deklarované výrobcom.

Ako informuje ŠÚKL, pacienti, ktorí užívajú liek s šaržou č. CP50392 (s expiráciou 7/2014) alebo CP51096 (s expiráciou 10/2014) majú v krátkom čase navštíviť lekáreň, kde im liek vymenia za nový (balenie lieku môže byť aj načaté). Dovtedy, kým bude možné vymeniť balenie (napríklad kvôli nedostupnosli lekárne cez víkend, kvôli prechodnému nedostatku nových šarží lieku), majú naďalej užívať liek podľa bežného dávkovania, ktoré im predpísal lekár.

Podľa údajov výrobcu sa táto nekvalita týka 0,14% zo všetkých 3,3 mil. vyrobených balení lieku, ktoré boli distribuované do 13 európskych krajín. Na Slovensku sa zistená nekvalita týka šarží č. CP50392 a CP51096 lieku NovoMix 30 FlexPen. Ostatné šarže tohto lieku a všetky šarže lieku NovoMix 30 Penfill sú v poriadku.

Celé znenie rozhodnutia ústavu, informácie o stiahnutí lieku a ďalšom postupe prinášame tu:

rozh_novomix

Informacie_SUKL_k_stiahnutiu_lieku_NovoMix_30_FlexPlen_10x3_ml

Výrobca Novo Nordisk vydal informačné listy pre pacientov, lekárne i distribútorov, ktoré prinášame tu:

Informacny_list_pacientom_NovoMix_30_FlexPen

Informacny_list_lekarne_NovoMix_30_FlexPen

Informacny_list_pre_distributorov_NovoMix_30_FlexPen

Nájdete ich aj v sekcii Všeobecný lekár, v podsekcii Farmakoterapia – upozornenia: http://www.primarnykontakt.sk/vseobecny-lekar/farmakoterapia-upozornenia/sukl-nariadil-ihned-stiahnut-dve-sarze-inzulinovych-pier/.

Zdroj: www.sukl.sk

http://www.sukl.sk/sk/inspekcia/postregistracna-kontrola-/mimoriadne-oznamy/informacie-k-stahovaniu-pripravku-novomix-flexpen-pre-pacientov?page_id=3481

Autor: PK