Polovica matiek v ČR nedojčí svoje dieťa ani šesť mesiacov

Newborn baby girl

Podiel matiek, ktoré dojčia svoje dieťa aspoň do šiestich mesiacov, v Českej republike stále nedosahuje ani polovicu. Pri prepustení z pôrodnice je pritom výlučne dojčených viac ako 80 percent novorodencov a dojčených s dokrmovaním je vyše 95 percent detí. Informoval o tom dnes spravodajský portál Novinky.cz.

České ministerstvo zdravotníctva o tom informovalo vo štvrtok denník Právo, keďže prebieha Svetový týždeň dojčenia (1.-7. augusta) a v rámci neho aj celosvetová kampaň za predĺženie obdobia dojčenia.

Dojčenie chráni deti pred prenosnými aj neprenosnými chorobami, kým ženy chráni pred rakovinou prsníka, vaječníka a maternicového krčka, vysvetlila vedúca oddelenia Národného laktačného centra z pražskej Thomayerovej nemocnice Anna Mydlilová.

Tieto výhody materského mlieka sa vďaka jeho jedinečnému zloženiu prenášajú aj do ďalších generácií, uviedla lekárka.

Dojčené deti majú o osem až desať bodov vyššie IQ vďaka nenasýteným mastným kyselinám a vďaka probiotikám materského mlieka, ktoré ovplyvňujú vývoj mozgu, zdôraznila Mydlilová. Dojčenie pôsobí u detí ako prevencia vzniku cukrovky, obezity, alergií a syndrómu náhleho úmrtia.

Podľa údajov Ústavu zdravotníckych informácií a štatistiky Českej republiky (ÚZIS) priemerný počet detí, ktorých dojčenie bolo ukončené už v priebehu šestonedelia, dosahoval v roku 2013 takmer 15 percent a iba necelých 39 percent detí bolo dojčených šesť mesiacov a dlhšie.

V porovnaní s predchádzajúcim rokom išlo o mierne zníženie. V niektorých krajoch ČR sú výsledky ešte horšie. Celorepublikovo je podiel nedojčených detí už tradične do piatich percent.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) pokladá dojčenie za ideálny spôsob výživy dieťaťa v prvých mesiacoch po pôrode. Matkám odporúča výlučne dojčiť šesť mesiacov a potom, zároveň s postupným doplňovaním vhodných príkrmov, pokračovať v dojčení do dvoch rokov veku dieťaťa alebo aj dlhšie.

zdroj: TASR

Foto: fotolia.com